خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (3 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


شش سوال کلیدی در برنامه ریزی استراتژیک

هر گاه مجبور شدید مسیر سازمان خود را مشخص کرده و یا آن را باز تعریف کنید، باید با دقت به شش سوال متوالی پاسخ دهید. مطمئا اصلاح"کیفیت ورودی بر کیفیت خروجی اثر می گذارد" را شنیده اید.

کیفیت تفکر و تصمیمات شما تنهابه کیفیت اطلاعاتی بستگی دارد که کار خود را باآن آغاز می کنید. اکنون در چه جایگاهی هستید؟شرایط فعلی شما چیست؟ اگر کسب و کار شما دچار مشکل شده بود و مشاوری را از بیرون شرکت استخدام می کردید تا به شما کمک کند، اولین کاری که انجام می داد،این بود که سطح فروش شما در حوزه هر محصول /خدمت، سود مربوط به هریک از محصولات و خدمات، روند های هر حوزه، مقدار پولی که در اختیار دارید و در آینده نزدیک در اختیار خواهید داشت و جایگاه شما نسبت به رقیبان را مشخص می کرد. این موارد اطلاعاتی هستند که باید برای خود جمع آوری کنید.

چگونه به جایگاه کنونی خود رسیده اید؟ مشاور مدیریتی خودتان باشید و ببینید چه عوامل و تصمیمات منجر به شرایط فعلی شما شده اند؟ همانطورکه جیم کالینز می گوید:آمادگی روبه رو شدن با "حقیقت تلخ" را داشته باشید و ببینید چگونه به جایگاه امروز خود رسیده اید. مخصوصا وقتی با مشکلات فروش و سود دهی روبرو هستید، از بی مسئولیتی و مبالغه کردن خودداری کنید.جک ولش اصرار داشت مدیرانش از روش"اصل واقعیت"استفاده کنند که آن را اینگونه توضیح می دهد:"اشتیاق برای رویارویی با دنیا آن چنان که هست، نه آن چنان که آرزو می کنید باشد."نمی توانید مشکلی را حل کنید یا شرایط سختی را پشت سر بگذارید، مگر اینکه شجاعت رویارویی با خقایق کنونی از هر نوعی را داشته باشید. تمام فعالیت های کسب و کار خود را دوباره ارزیابی کنید. آیا همه کارهایی که انجام می دهیدبرای جذب و حفظ مشتریان الزامی است؟ چگونه از طیق همکاری با سایر شرکت ها برای انجام کارها و تقسیم مخارج کلی می توانید صرفه جویی کنید؟آیا می توانید بخش حسابداری مشترک داشته باشید؟ بدون اینکه به کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریلن آسیبی وارد شود،کدام یک از فعالیت ها را می توان برون سپاری کرد؟
3.به چه جایگاهی می خواهید برسید؟ می خواهید چه کاری انجام دهید؟ خروجی مطلوب و ایده آل برای کسب و کارتان را به وضوح تشریح کنید. پنج سال بعد را مجسم کرده و تصور کنید کسب وکار شما بی نقص و عالی است. هرچه درباره جایگاه دقیق آینده خود،وضوح و شفافیت بیشتری داشته باشید،طراحی برنامه کسب و کار فوق العاده یا برنامه کار،بسیار ساده تر خواهد بود و شما را قادر می سازد از جایی که امروز هستید یه جایی که می خواهید در آینده باشید، برسید. اهداف آینده و خروجی های مطلوب خود را به دقت مشخص کنید. برای مثال:

1-میزان فروش در پنج ساله آینده چه قدر خواهد بود؟

2-درآمد شما چه قدر خواهد بود(ناخالص و خالص)و در مقایسه با درآمد رقبایتان چگونه است؟

3-چند نفر در کسب و کار شما مشغول به کار خواهند بود؟

4-انتظار دارید مشتریان شما چه کسانی باشند و کجا زندگی کنند؟

4-چگونه می توانید از جایگاه امروز خود به جایگاه مطلوب در آینده، برسید؟ گام های لازم برای ایجاد کسب و کار ایده آل درآینده کدامند؟فهرستی از آن ها تهیه کنید. هرکاری که فکر می کنید برای دست یابی به اهدافتان درآینده لازم است را یاداشت کنید. وقتی به فعالیت ها،وظایف یا گام های جدیدفکر می کنید، آن ها را هم به فهرست خود اضافه کنید. این اطلاعات درآینده به دستورالعمل یا فرمول شما برای دست یابی به اهداف کسب و کارتان تبدیل می شوند.

5-باید بر چه موانعی غلبه کنید؟ چه مشکلاتی را باید حل کنید؟بزرگ ترین و مهم ترین مشکل و مانعی که سر راه شما برای رسیدن به آینده ای مطلوب وجود دارد،چیست؟اگر تاکنون شرکتی با رشد سریع و پرسود نبوده اید، دلیل آن چیست؟چه چیزی مانع پیشرفت شما است؟ عوامل اصلی محدود کننده رشد شما کدامند؟ گاهی تشخیص فقط یک مانع اصلی و غلبه برآن،میتواند سود دهی شرکت شما را به شدت افزایش دهد.

6-برای دستیابی به اهداف استرتژیک خود به چه دانش، مهارت هاو منابع دیگری نیاز دارید؟برای پیشبرد کار خود در سال های آینده به چه قابلیت هاو توانایی های جانبی دیگری نیاز دارید؟هرکسب وکاری حول مجموعه ای از قابلیت های محوری شکل گرفته و رشد می کند، اما تقریبا همیشه قابلیت های جانبی دیگری نیز وجود دارند که لازم است آن ها را در طول زمان کسب کرده یا ارتقا دهید. اگر هم اکنون شرکت شما رهبر بازار است، در چه حوزه های جدید دیگری می توان به برتری رسید؟ و مهم تر از همه، از خود بپرسید از امروز با انجام چه کاری می توانید به آن قابلیت های اصلی دست یافته و کسب و کار آینده خود را بسازید.  

منبع: کتاب ساخت کسب و کار فوق العاده:
نویسنده:برایان تریسی، مارک تامسون
ترجمه:ژان بقوسیان
                      

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید