خانه    نقشه سایت    تلفن 021-26701198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.17 (3 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امیری زاد کارآفرینی است که با وجود اشتغال در یکی از ادارات دولتی قم در عین حال با رمز اقتصاد مقاومتی مشغول به پرورش قرقاول در روستا می باشد.

سال ها در دانشگاه به فراگیری قواعد حقوقی پرداخته و حتی با داشتن مدرک کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا در یکی از ادارات دولتی مشغول به کار شده بود اما علاقه به فعالیت اقتصادی به خصوص با اسم رمز اقتصاد مقاومتی او را ترغیب کرد که در کنار کار اداری ، در پشت بام خانه روستایی اش ، به پرورش قرقاول بپردازد.

تجربه جالب این دانش آموخته رشته حقوق در این عرصه بس شنیدنی است و درس آموز به شرط آن که در مطالعه ادامه این نوشتار ، تردیدی به خود راه ندهید!


- خود را معرفی کنید.
امین امیری زاد هستم با تحصیلات کارشناسی ارشد حقوق،جرم، جرم شناسی که بازرس سازمان صنعت و معدن استان هم هستم.


- ایده شروع به کار و وارد شدن به این حرفه از کجا وارد ذهن شما شد؟
چون بنده بازرس سازمان صنعت و معدن هستم و در سطح شهر از واحدهای صنفی و فروشگاه ها بازرسی انجام می دهد به صورت اتفاقی در سال 1395 در یکی از فروشگاه های بزرگ شهر قرقاول منجمد را مشاهده کردم که آن زمان گوشت این پرنده با قیمت بسیار بالا به فروش می رسیدو از طرفی هم گوشت این پرنده از استان های بسیار دور کشور به قم وارد شده بود.
ما در منزل به صورت تفریحی چندین قرقاول نگهداری می کردیم و با دیدن این صحنه در فروشگاه این جرقه ای در ذهن من ایجاد شد که چرا خودمان نتوانیم در استان قرقاول تولید کنیم.


- از چه زمانی وارد عرصه پرورش قرقاول شدید؟
در حال حاضر به مدت پنج سال است که در این حرفه مشغول به کار می باشم که در دو الی سه سال اول بصورت مبتدی و آزمایشی با چند قرقاول کار را شروع کردم اما از سال چهار کارم را گسترش دادم بطوری که در همان سال توانستم بین 100 تا 150 قرقاول را تکثیر کنم و در سال بعد هم این تعداد را به هزار قرقاول رساندم.
پس باید بگویم که در حال حاضر سه سال است به صورت حرفه ای مشغول به این کار هستم.

 


- میزان سرمایه آورده شما چقدر بود؟
در ابتدا با 4 الی 5 قرقاول شروع کردم اما از زمانی که تصمیم جدی برای این کار گرفتم از طریق بسیج سازندگی 25 میلیون تومان تسهیلات دریافت کردم و خودم هم حدود 50 میلیون آورده داشتم که سرجمع حدود 75 میلیون تومان سرمایه اولیه بود چرا که باید تجهیزات خاص این کار را خریداری می کردم.
البته تجهیزات فقط یک بار خریداری می شودو نیاز نیست که هر سال برای تجهیزات هزینه کنید.
من در این حرفه اقتصاد مقاومتی را رعایت کردم و از فضا استفاده بهینه را انجام دادم به این گونه که از 120 متر فضای پشت بام منزل خودم برای شروع و پیشبرد فعالیتم استفاده کردم ؛ یعنی از ابتدا شروع کار من از آنجا بود؛ و همه این هزینه ها را در فضای خالی بالای منزل خودم انجام دادم که سال گذشته از همین فضا توانستم هزار قرقاول برداشت کنم.
در حال حاضر با دو نفر از دوستانم شریک شده ام و یک فضای پنج هزار متری را در نظر گرفته ایم و امسال کار را در این فضا شروع کردیم و امیدواریم که امسال بیش از شش هزار قرقاول در این مکان تکثیر کنیم.


- برای شروع به فعالیت در این حرفه آیا دوره ای هم دیده بودید؟
بنده چون در سه سال اول بصورت تفریحی چند قرقاول نگهداری می کردم و از طرفی هم کتاب ها ، مجلات خاص این موضوع را در فضای مجازی دانلود و مطالعه کردم نیاز به دوره ای نداشتم .
تجربه من به این سه سال نگهداری من از 4 الی 5 قرقاول بر می گردد که در آن زمان با دستگاه جوجه کشی تخم های قرقاول را به جوجه تبدیل می کردم و اگر تلفاتی هم بود خیلی جزئی و اندک بود.


- آیا ارگان و یا نهاد خاصی از شما حمایت کرد؟
در این راستا فقط بسیج سازندگی با پرداخت تسهیلات از من حمایت و استقبال کرد و هیچ ارگان دیگری از من حمایت نکرد البته در این خصوص باید از محیط زیست هم تشکر کنیم که در این راستا با من خیلی همکاری کردند اما بعد از گذشت چند سال هنوز درگیر جهادکشاورزی می باشم و به نظرم هم دلیل این مسئله تولید انحصاری مرغ در استان می باشد.
دوستان جهاد کشاورزی به نظر می رسد خیلی راغب نیستند که تنوع تولید در استان داشته باشیم البته استان های دیگر استقبال خوب در این راستا دارند اما در قم نه؛ نمی دانم دلیل این مسئله مافیاست یا چیز دیگری که فقط می خواهند در استان مرغ تولید شود.
من با برخی همکاران تولید کننده بلدرچین در استان هم صحبت کردم آنها هم از سختی گرفتن مجوز از جهاد کشاورزی بسیار ناراضی بودند.
قرقاول پرنده ای می باشد که یک سوم مرغ دانه مصرف می کند و بسیار کم مصرف و کم هزینه است.


- میزان اشتغال زایی شما چند نفر بوده است؟
بنده در سال قبل با فضای کمی که داشتم توانستیم برای سه نفر اشتغال زایی مستقیم داشته باشم اما امسال با افزایش فضای کاریی که دادیم حداقل باید 5 نفر را به کار بگیریم چون تیراژ و تکثیر بیشتر نیازمند صرف زمان و هزینه بیشتری است که باید نیروی کار بیشتری هم مشغول شود.


- بازار فروش شما کجاست؟
این پرنده یک نوع پرنده لاکچری به حساب می آید چرا که قیمت آن بالا می باشد به عنوان مثال هر کدام از این قرقاول ها حداقل برای مصرف کننده صد هزار تومان هزینه دارد پس هر کسی قدرت خرید این پرنده را ندارد و معمولا هتل ها و رستوران های رد بالا این پرنده را خریداری می کنند.
تا سال های قبل که تعداد تولید و تکثیر ما کم بود خیلی به صادرات فکر نمی کردیم اما امسال بازار هدف ما کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مانند عراق، قطر، عمان و... می باشد که بسیار طرفدار این پرنده می باشند.
تولید ما به عنوان طرح تولید قرقاول گوشتی می باشد که خودمان این قرقاول ها را کشتار می کنیم سپس بسته بندی و در نهایت هم صادر خواهیم کرد.

 


- از سختی کار بگوئید؟
هر کاری برای خود سختی های خاص خود را دارد اما مهمترین سختی در شروع و کار افرینی هر شغلی در ایران این دموکراسی های اداری و کاغذ بازی ها می باشد که متاسفانه برای ایجاد اشتغال باید از این اداره به اداره دیگر برویم در حالی که مقام معظم رهبری فرموده اند باید چرخه اشتغال و اقتصاد مقاومتی را راحتر کنیم.
من چون عضو کارگروه اقتصاد مقاومتی سازمان صنعت و معدن هستم جوانان بسیاری را می بینم که با ایده های بسیار خوب و ناب و تازه ای مراجعه می کنند و در این جنگ اقتصادی که ما نیازمند ارز هستیم اما متاسفانه برخی قوانین و کاغذ بازی ها برای این افراد دست و پا گیر شده است.


- توصیه شما برای افرادی که می خواهند وارد این حرفه شوند چیست؟
پرورش قرقاول ریسک پذیری زیادی ندارد اما مرغ هزینه بسیاری دارد که ممکن است به بیماری های مختلفی هم گرفتار شود اما قرقاول پرنده ای بسیار مقاومت است و بسیار کم مصرف و کم هزینه می باشد
به نظر من هم اگر کسی می خواهد وارد این حرفه شود من توصیه می کنم هرچه سریعتر وارد این حرفه شود.


- و سخن آخر:
من در ابتدا از بسیج سازندگی و بعد هم از حیات وحش و محیط زیست تشکر می کنم.
واقعا این دو نهاد و سازمان با من بسیار همکاری کردند؛ بسیج سازندگی وظیفه ای نداشت که از من حمایت کند اما حمایت کرد در حالی که این مسئله وظیفه دولت می باشد.

 

بیشتر بخوانید: روایت کارآفرین موفق زنجانی در عرصه زنبورداری


گزارش از حسین حیدری
منبع: پایگاه خبری تحلیلی قم فردا
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
گالری تصاویر

با ما در ارتباط باشید