خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

الهام طارقی زن سرپرست خانواری هست که با اتکا به خداوند متعال و عزم و اراده زنانه خود توانست تا کسب موفقی را بنا کند که برای چندین نفر دیگر نیز اشتغال آفرین کند.


بانوی کارآفرینی که روزی آه در بساط نداشت و برای شروع کارش ۱۵ میلیون تومان پول از خانواده اش قرض گرفت، اکنون با کشت زعفران در روستای آناخاتون برای حداقل ۱۰ نفر اشتغال زایی کرده است

الهام طارقی، گرچه در زندگی زناشوئی اش شکست خورده است اما این شکست پلی به سوی پیروزی شد و او با اتکا به توانایی های خود و دریافت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی اشتغال از کمیته امداد توانست در مدت کوتاهی به اولین کارآفرین در زمینه کشت زعفران در استان آذربایجان شرقی تبدیل شود.

وی در باره سرگذشت زندگی اش شخصی اش می گوید: در بهمن ماه سال۱۳۶۶ در تبریز به دنیا آمدم در سن ۱۴ سالگی ازدواج کردم اما متاسفانه حاصل این ازدواج زودهنگام به طلاق انجامید. ۲۳ ساله بودم که به همراه خانواده از تبریز به روستای آناخاتون مهاجرت کردیم. یک دختر دارم. مشکلات خانوادگی و مالی باعث شد ادامه تحصیل ندهم و مدرک دیپلم گرفتم. مدتی در کارگاهی که به عنوان سرکارگر کار می کردم دچار دیسک کمر و بیماری آرتروز شدم و به ناچار از آن کارخانه خارج شدم و چون شغل ثابت نداشتم نتوانستم از جایی وام بگیرم تا برای خودم کار کنم.

وی در مورد چگونگی شروع کشت زعفران در روستای آناخاتون، می افزاید: چون از کودکی به کشاورزی و باغبانی علاقه داشتم انگیزه زیادی داشتم نحوه کشت زعفران را یاد بگیرم. مدتی که بیکار بودم و بیمه بیکاری دریافت می کردم در کلاس های آموزش عملی کشت زعفران در سازمان فنی و حرفه ای شرکت کردم. این کلاس ها چهار ماه طول کشید، سپس امتحان دادم و با نمره بالا گواهینامه اخذ کردم. البته از قبل تحقیق کرده بودم و می دانستم که امکان کشت زعفران در روستاهای اطراف تبریز وجود دارد. اما برای اینکه مطمئن شوم خاک روستای آناخاتون برای کشت زعفران مناسب است از استادم در سازمان فنی و حرفه ای راهنمایی خواستم.  

وی می گوید: زمینی که برای کشت مدنظر داشتم قستمتی از خاکش را برای نمونه بردیم تا آزمایش شود که آیا امکان کشت زعفران در این زمین وجود دارد یا نه. کارشناسان جهاد کشاورزی از زمین بازدید کردند و پس تایید نمونه خاک، مجوز برای کشت زعفران به من داده شد.           

طارقی تاکید می کند: خانواده‌ام در ابتدا مخالفت کردند و می گفتند که نمی توانی از عهده این کار برآیی و بی جهت هزینه نکن و وقت و نیروی جوانی ات را هدر نده. اما من تصمیم قاطع گرفته بودم چون به هدفم و کاری که شروع کرده بودم ایمان داشتم.      


برای تهیه پیازچه به شرق کشور سفر کردم                                    
این بانوی کارآفرین ادامه می دهد: از خانواده‌ام درخواست کردم مرا در این کار همراهی کنند و برای خرید پیازچه پول بدهند که با خواهش و تمنا بالاخره ۱۵ میلیون تومان دادند تا برای کشت زعفران اقدام کنم.   


                                                من به عنوان یک زن ریسک بزرگی کرده بودم خودم هم می ترسیدم که نکند در کشت زعفران شکست بخورم.وی اظهار می کند: خانواده حق داشتند نگران باشند چون من به عنوان یک زن ریسک بزرگی کرده بودم خودم هم می ترسیدم که نکند در کشت زعفران شکست بخورم اما به روی خودم نمی آوردم چون یقین داشتم می توانم از عهده این کار بربیایم.                                                 

وی با اشاره به نحوه تامین پیازچه برای کشت زعفران، می گوید: با ماشین برادرم به شهرستان مرند رفتیم تا پیازچه مورد نیاز برای کشت را بخریم اما قیمت آن خیلی بالا بود به ناچار برگشتیم تا اینکه پرس و جو کردم و فهمیدم قیمت پیازچه در تربت حیدریه نسبت به مرند ارزان و با کیفیت است چون برای هر هکتار باید چهار تن پیازچه می کاشتیم.

طارقی ادامه می دهد: رفتم شهرستان تربت حیدریه تا پیازچه مورد نیازم را بگیرم که گفتند نمی شود و باید مجوز جهاد کشاورزی داشته باشی. دوباره برگشتم تبریز و موافقت جهاد کشاورزی برای خرید پیازچه را گرفتم و دوباره به تربت حیدریه رفتم و پیازچه خریدم و شروع به کشت کردم. باید عنوان کنم که اقدامات لازم برای گرفتن مجوز و تائید کیفیت خاک حدود سه ماه طول کشید.  


      مدام با خودم فکر می کردم نکند کارم نگیرد. مدام به زمین سرکشی می کردم. وقتی مشاهده کردم زحماتم نتیجه می دهد همانجا نشستم و گریه کردم.این کارآفرین می گوید: برای تسریع درکشت زعفران ۱۲ کارگر استخدام کردم که در مدت یک هفته به پایان رسید. حین کشت مدام با خودم فکر می کردم نکند کارم نگیرد. مدام به زمین سرکشی می کردم. وقتی مشاهده کردم زحماتم نتیجه می دهد همانجا نشستم و گریه کردم.     

 


وی با اشاره به دریافت وام اشتغال از کمیته امداد برای ادامه کارش، می افزاید: چون پولی برای ادامه کار نداشتم به کمیته امداد مراجعه کردم. سال ۹۳ ناظران اشتغال این نهاد از زمین بازدید و پس از تائید، ۱۵ میلیون تومان وام به من پرداخت کردند که توانستم با این وام قسمتی از بدهی هایم را بدهم و اوضاع مالی ام را سروسامان بدهم.    

                                                      

طارقی که به دلیل خودکفایی در سال ۹۴ از چتر حمایتی کمیته امداد خارج شده است، می گوید: حدود چهار سال است که زعفران کشت می کنم. کشت زعفران سرمایه زیاد می خواهد و نباید انتظار داشته باشیم که زود بهره آنرا ببریم. به خصوص در سال اول کشت که باید خیلی هزینه کرد.                   


کارگاه بسته بندی زعفران را پس از دریافت کد بهداشت دایر کردم                                                                                             
این کارآفرین موفق می گوید: به فکرم رسید که زعفران را که با زحمت و مشقت بسیار کشت می کنم چرا فله ای بفروشم. تصمیم گرفتم شرکت ثبت کنم، پروانه بهره برداری بگیرم و صاحب برند شوم. بنابراین کارگاه بسته بندی زعفران را پس از دریافت کد بهداشت دایر کردم و خانواده‌ام در توزیع زعفران های بسته بندی شده به نقاط مختلف شهر کمکم کردند چون می دیدند کارم رونق گرفته است.                                                               

وی می افزاید: راه اندازی کارگاه ۱۰۰ متری ۲ سال زمان برد. با دریافت وام ۳۵ میلیون تومانی از کمیته امداد و ۱۵ میلیون تومان از بسیج سازندگی دستگاههای بسته بندی و ابزار کار خریدم و با توکل به خدا مرحله جدیدی از کارم را آغاز کردم.                   


مردم هم با خرید از محصولات من را حمایت می کنند                                       
وی با اعلام اینکه برای ۱۰ نفر اشتغال زایی کرده است، ادامه می دهد: حدود شش میلیون تومان برای ثبت برند و اخذ گواهینامه‌های استاندارد هزینه کردم. اکنون حدود ۱۰ نفر در بسته بندی، توزیع و کشت زعفران با من همکاری می کنند. پس از بسته بندی هر ماه شش کیلوگرم زعفران می فروشیم شکر خدا مردم هم با خرید از محصول من حمایت می کنند.   

                باید بگویم چون حجم تقاضا برای محصول ما زیاد است و به دلیل محدودیت امکانات و سرمایه نمی توانم به اندازه تقاضای مردم زعفران عرضه کنم.


طارقی بیان می کند: باید بگویم چون حجم تقاضا برای محصول ما زیاد است و به دلیل محدودیت امکانات و سرمایه نمی توانم به اندازه تقاضای مردم زعفران عرضه کنم. اگر بخواهم کارم را توسعه دهم به سرمایه و زمین نیاز دارم. من فقط هشت سال می توانم در یک زمین زعفران بکارم و پس از این مدت قدرت خاک کم می شود.    

                                                                   

وی می افزاید: در ابتدا ۴۰۰ هزار تومان برای اجاره زمین دادم اما صاحب زمین وقتی رونق کارم را دید اجاره بها را افزایش داد به طوریکه اکنون دو میلیون تومان در ماه اجاره می دهم تا بتوانم به کشت زعفران ادامه دهم. صاحب زمین قول داده بود به من آب هم بدهد اما خلف وعده کرد. سالیانه دو میلیون تومان برای حمل آب با تانکر هزینه می کنم.            


تولید من در حدی نیست که بتوانم به خارج از کشور صادر کنم                 
وی در مورد امکان صادارات زعفران به خارج، عنوان می کند: تولید من در حدی نیست که بتوانم به خارج از کشور صادر کنم. اگر سرمایه لازم فراهم شود یا سرمایه گذار باشد که با من شریک شود حاضرم این کار را بکنم.   

                     جوانان نگویند کار نیست و سرمایه نداریم. هرکس بخواهد و اراده کند می تواند. مهم این است که خودشان را دست کم نگیرند و محدود نباشند.این بانوی کارآفرین با بیان اینکه کارم را از صفر شروع کردم، تاکید می کند: خودم را یک زن موفق می دانم چون تک و تنها و بدون هیچ پشتوانه ای به این درجه از موفقیت شغلی رسیده ام. خانواده‌ام به من افتخار می کنند و این قوت قلب برای من است. جوانان نگویند کار نیست و سرمایه نداریم. هرکس بخواهد و اراده کند می تواند. مهم این است که خودشان را دست کم نگیرند و محدود نباشند. من به این نتیجه رسیده ام که اگر اراده باشد هر کاری شدنی است.      

وی با اعلام اینکه در استان آذربایجان شرقی اولین نفری هستم که در کشت زعفران فعالیت می کنم، می گوید: هیچ کس باور نمی کرد که می توان در روستای آناخاتون از توابع تبریز زعفران کاشت. در روستای اسپران هم به چند کشاورز برای کشت زعفران کمک کردم. برای آینده شغلی ام برنامه دارم و می خواهم کارم را توسعه دهم. مثلا در زمینه بسته بندی خشکبار، غلات، حبوبات و خرما هم فعالیت کنم.                                                                                          

وی با اشاره به اینکه هرچه دارم از توکل به خدا و مددجستن از ائمه اطهار (ع) است، می گوید:زمانی به خاطر طلاق از همسرم خجالت می کشیدم بیرون بیایم و فعالیت اقتصادی داشته باشم. هیچ کس به من اعتنا نمی کرد اما اکنون به خاطر موفقیت، پشتکار و اراده ام همه به من احترام می گذارند.

 

منبع: خبرگزاری مهر
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید