خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دو زوج جوان مراغه‌ای با استفاده از خلاقیت خود با اجرای طرح دانش بنیان موفق به تولید گران‌ترین مایع جهان در دانشگاه آزاد مراغه شدند.


تأسیس و راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان هرچندگامی مثبت در زمینه‌های مختلف علمی به شمار می‌آید اما هنور وجود محدودیت‌هایی که در شکل گیری چنین موسسات و نهادهایی در کشور وجود دارد آنها را در رسیدن به اهدافی که در چشم انداز 20 ساله شرکت‌های دانش بنیان در کشور تصویب شده است باز خواهد داشت.

به منظور استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود در دانشگاه‌ها و موئسسات پژوهشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای هیات علمی آن‌ها و تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور شرکت‌های دانش بنیان با شرایط فوق ایجاد کنند.

شرکت دانش‌بنیان به شرکتی گفته می‌شود که از 1 تا 100 درصد سهام آن متعلق به یک دانشگاه یا واحد پژوهشی و یا از 51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها یا واحدهای پژوهشی باشد. در صورتی که سهام دانشگاه کمتر از 50 درصد باشد شرکت دانش‌بنیان خصوصی است و در غیر اینصورت شرکت دانش بنیان دولتی است.

حال با این اوصاف کوتاه از فعالیت‌ها و نحوه شکل گیری گروه‌های دانش بنیان در دانشگاه‌های کشور نگاهی به فعالیت‌ها و خلاقیت‌های به کارگرفته شده در دانشگاه‌های مراغه در این حوزه می‌پردازیم.

وحید بهروز مراغه‌ای مجری طرح دانش بنیان که متولد سال 1361 در این شهرستان است و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته عمران است که توانست با خلاقیت خود و همکارش گران‌ترین مایه جهان را در این شهرستان تولید کند.

 


تولید گران‌ترین مایع جهان توسط زوج جوان مراغه‌ای
برای نخستین بار در این شهرستان یک زوج جوان مراغه‌ای با استفاده از خلاقیت خود موفق به تولید گران‌ترین مایع جهان در قالب طرح دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان شدند.

وحید بهروز و خانم انیسه ولی دو زوج جوان مراغه‌ای هستند که با استفاده از خلاقیت خود موفق شدند طرح تولید "زهر عقرب" را در یک اتاق 10 متر مربعی در بخش دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان پیاده و تولید کنند.

وحید بهروز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم درمراغه، با اشاره به اجرای این طرح دانش بنیان با استفاده از خلاقیت خود و همکارش، اظهارداشت: بنده با همکاری خانم انیسه ولی این طرح دانش بنیان را بعد از تحقیقات لازم طراحی و پیاده کرده‌ام که خوشبختانه موفق شدیم "زهرعقرب "را تولید کنیم.

وی افزود: با اجرای این طرح به دنبال تولید زهر این بند پا، عقرب به عنوان گران‌ترین مایع جهان در این شهرستان هستیم و ضروری است حمایت‌های لازم از سوی مسئولان در این زمینه انجام شود.

این پژوهشگر جوان در ادامه با اشاره به اجرای این طرح، اظهارداشت: با این طرح به دنبال تولید "زهر بندپا" از عقرب هستیم که در داروسازی برای درمان سرطان و برخی بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: برای این طرح بیش از 6 ماه تلاش شده و طی این مدت با 200 عقرب طرح آزمایشی را شروع کرده و در پایان دوره زهرگیری به 20 هزار عدد خواهد رسید.

 


ضرورت حمایت از طرح‌های دانش بنیان در کشور
یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت کشورهای خارجی در حوزه‌های مختلف حمایت و سرمایه گذاری دولت‌ها از طرح‌های دانش بنیان است و ضروری است در کشور مانیز اقداماتی در این راستا انجام شود.

وحید بهروز پژوشگر جوان مراغه‌ای در ادامه با تاکید بر حمایت مسئولان از این طرح، اظهارداشت: ارزش ریالی هر گرم زهر عقرب 60 میلیون ریال است و با فراوری آن می‌توان 800 میلیون ریال به دست آورد.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان در کلیه کشورها به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی برپایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نو آوری و در نهایت تجاری سازی در حوزه‌های فناوری‌های برتر تشکیل می‌شود و تا کنون در کشور مانیز اقدامات خوبی انجام شده ولی این اقدامات نتوانسته است مشکلات این حوزه را برطرف کند.

 


تلاش 8 ماهه دو پژوشگر برای سوددهی طرح
بهروز در ادامه با اشاره به مراحل سود دهی این طرح، اظهارداشت: بعد از تلاش 8 ماهه خواهیم توانست به مرحله سود دهی برسیم و برای حمایت از این طرح نیاز داریم بانک‌های عامل تسهیلاتی با سود کم در اختیار ما قرار دهند.

وی ادامه داد: سم عقرب با وجود اینکه کشنده است اما در ساخت داروهای ضد سرطانی، ساخت آنتی بیوتیک، درمان دردهای مفصلی و ساخت داروهای کاربری در جهان استفاده می‌شود.

 


نقش مهم سم عقرب در تولید برخی داروها
وحید بهروز پژوهشگر جوان مراغه‌ای در ادامه با اشاره به اینکه سم عقرب در ساخت بسیاری از داروهای مهم در جهان استفاده می‌شود، اظهارداشت: سم عقرب در تولید بسیاری از داروهای مؤثر درجهان استفاده می‌شود و می‌توان با تجاری سازی این پروژه سود خوبی نصیب کشورمان شود.

وی اضافه کرد: پرورش عقرب یک شغل بسیار نوپا، نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی است و هنوز راه درازی برای اشباع این شغل وجود دارد بنابراین راه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

بهروز، تصریح کرد: ایران از لحاظ گونه‌های عقرب به نظر بنده در آینده بسیار نزدیک، پرورش عقرب به یکی از قطب‌های اقتصادی ایران تبدیل خواهد شد.

 


پرورش عقرب شغلی بدون مصرف آب در جهان
وحید بهروز در ادامه با اشاره به اینکه پرورش عقرب در کشور شغلی بدون مصرف آب است، اظهارداشت: "اگر بررسی ای در خصوص کلیه شغل‌های موجود در جهان داشته باشیم همه آنها به نوعی با آب سر و کار دارند ولی پرورش عقرب نخستین شغلی است که به آب نیازی ندارد".

وی ادامه داد: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های تحقیقاتی در کشور امری ضروری بوده و باید مسئولان براای توسعه و پیشرفت کشور حمایت‌های لازم را داشته باشند.


گزارش از علی جعفرزاده
منبع: خبرگزاری تسنیم
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید