خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


تعداد روزهای کاهش رکورد زد.

مهدی جاوید - پوراقتصادی نویس

روز گذشته چهارمین روز پیاپی افت بهای دلار بود تا رکورد کاهشی تازه‌ای برای شاخص بازار ارز ثبت شود. آخرین باری که قیمت این ارز 4 روز افت متوالی را تجربه کرده بود، به اواخر مهرماه بازمی‌گردد تا رکورد چهارشنبه، رکوردی دو ماهه باشد. دلار از ابتدای هفته جاری 7/1 درصد از ارزش خود را از دست داده و با شکستن سطح حمایتی 3500 تومان به قیمت 3455 تومان رسیده است. این افت تحت‌تاثیر عواملی مانند «تزریق حواله درهم»، «انتظاری شدن بازار»، «روند نزولی قیمت‌ها» و «کاهش حجم معاملات» رخ داده است.

  روز چهارشنبه قیمت دلار با 10 تومان افت به 3455 تومان رسید تا رکورد کاهشی جدیدی برای شاخص بازار ارز رقم بخورد. دلار روز چهارشنبه، چهارمین روز کاهش قیمت خود را تجربه کرد و این در حالی است که آخرین کاهش 4 روزه شاخص بازار ارز به دو ماه پیش؛ یعنی اواخر مهرماه بازمی‌گردد. گروهی از فعالان «تزریق حواله درهم»، «انتظاری شدن بازار»، «روند نزولی قیمت‌ها» و «کاهش حجم معاملات» را از عوامل اثرگذار بر افت شاخص بازار ارز ارزیابی می‌کنند. خبر بازار سکه هم در روز چهارشنبه افت قیمت سکه همسو با نزول دلار بود که این کالا را از کانال 990 هزار به کانال 980 هزار تومان برد.  

دلار روز چهارشنبه معاملات خود را مانند روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با کاهش قیمت آغاز کرد. شاخص بازار ارز در پنجمین روز هفته معاملات خود را با قیمت 3460 تومان آغاز کرد که کاهشی 5 تومانی نسبت به روز سه‌شنبه را نشان می‌داد. این افت ادامه یافت و بهای دلار تا ساعت3 بعدازظهر به 3455 تومان رسید. با چهارمین کاهش متوالی روزانه قیمت دلار، بهای این ارز از اول هفته با 60 تومان کاهش مواجه شده است. آخرین باری که بهای دلار 4 روز پیاپی کاهش یافته بود، بازه زمانی 26 تا 29 مهر بود. البته در آن هنگام، دلار ظرف 4 روز با 33 تومان کاهش قیمت مواجه شده بود. دلار در دومین هفته دی نیز با 60 تومان کاهش قیمت روبه‌رو شده بود. شاخص بازار ارز این هفته را با قیمت 3515 آغاز کرده بود.  

تعداد روزهای کاهش رکورد زد,تزریق حواله درهم,انتظاری شدن بازار,روند نزولی بازار,کاهش نرخ دلار

چنان که اشاره شد گروهی از فعالان، «تزریق حواله درهم»، «انتظاری شدن بازار»، «روند نزولی دلار» و «کاهش حجم معاملات» را از عوامل نزول قیمت شاخص بازار ارز عنوان می‌کنند. به گفته برخی فعالان، بازارساز رسمی با تزریق حواله درهم در روزهای اخیر، زمینه ساز افت نرخ فروش دلار در بازار داخلی شده است. این در حالی است که به گفته گروهی دیگر در روزهای گذشته ارزی در بازار داخلی تزریق نشده است. بخش دیگری از بازیگران بازار، کاهش نرخ دلار را به کاهش حجم معاملات و تقاضای ارزی معامله‌گران بزرگ مربوط می‌دانند. به اعتقاد آنها «یکسان شدن نرخ فروش آتی با نرخ فروش نقدی» و «نزدیک شدن به مذاکرات هسته‌ای و انتظاری شدن بازار» از علل اصلی کاهش تقاضای معامله‌گران بزرگ بوده است؛ هر چند روند نزولی قیمت و نگرانی از کاهش بیشتر نیز در محدود شدن تقاضای این گروه نقش مهمی داشته است.


روز چهارشنبه بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را برای دومین روز متوالی افزایش داد، اما مساله جالب افزایش 34 ریالی این نرخ نسبت به روز سه‌شنبه بود که بیشترین افزایش نرخ رسمی در 12 روز گذشته بود. در پنجمین روز هفته نرخ رسمی دلار به 27 هزار و 348 ریال رسید. به‌نظر می‌رسد کاهش نوسانات دلار در بازار آزاد، زمینه تندتر شدن شیب افزایش نرخ دلار مبادله‌ای را فراهم کرده است. نرخ رسمی دلار از ابتدای ماه جاری حدود 30 تومان بالا رفته است.

 
روز چهارشنبه بهای سکه همسو با افت دلار و بهای جهانی اونس طلا حرکت کرد. در پنجمین روز هفته هر سکه بهار آزادی به بهای 988 هزار تومان معامله شد که کاهشی 6 هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه داشت. عامل اصلی ریزش کانالی سکه را می‌توان در تغییرات قیمتی دو متغیر اثرگذار بر این کالای گرانبها تفسیر کرد. در بیست و چهارمین روز دی‌ماه، قیمت دلار با 3/0 درصد کاهش و بهای اونس تا ساعت 3 بعدازظهر با 5/0 درصد افت روبه رو شد. با کاهش این دو متغیر، بهای سکه نیز با 6/0 درصد افت مواجه شد. البته قیمت سکه متناسب با افت دلار و اونس پایین نیامد؛ امری که بیشتر ناشی از حباب منفی این کالای گرانبها بود. روز چهارشنبه ارزش ذاتی سکه یک میلیون و 3 هزار تومان بود که اختلافی 15 هزار تومانی با نرخ بازار داشت. در واقع در پنجمین روز هفته سکه به دلیل حباب منفی در برابر کاهش بیشتر مقاومت کرد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
جدیدترین تصاویر

با ما در ارتباط باشید