خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

استاندار قم گفت: بین دانش آموختگان کشاورزی و فعالان سنتی این بخش شکاف عمیقی وجود دارد و تشکل های صنفی باید با ایجاد یک پل ارتباطی، زمینه اشتغال و کارآفرینی مهندسان کشاورزی را فراهم کنند.

به گزارش کارآفرین ناب به نقل از ایرنا، بهرام سرمست در جلسه «تجلیل از مهندسان و تبیین نقش علوم و مهندسی کشاورزی» در تالار امام جواد(ع) استانداری اظهار داشت: در حال حاضر فارغ التحصیلان کشاورزی، کار کشاورزی نمی کنند و کشاورزان نیز در رشته کشاورزی تحصیل نکردند، از این رو فاصله زیادی بین آنها وجود دارد.
وی با تاکید بر نقش تشکل های صنفی کشاورزی برای برقراری رابطه نزدیک بین دو گروه یاد شده، بیان داشت: تشکل های مذکور باید مهندسان کشاورزی را به روستاها و مزرعه بازگرداند.
وی اضافه کرد: همان گونه که نظام مهندسی از دولت توقع اشتغال زایی برای مهندسان کشاورزی را دارد، دولت نیز از تشکل های صنفی کشاورزی، کارآفرینی می خواهد.
حدود 2 هزار و 500 تن عضو سازمان نظام مهندسی قم هستند که 50 درصد آنها در حوزه کشاورزی فعال هستند.
سرمست خاطرنشان کرد: تشکل های کشاورزی زمانی می توانند به رشد و رونق این حوزه کمک کنند، که خود تبدیل به یک مطالبه نشوند، بلکه مساله اصلی آنها مهارت آموزی و کارآفرینی باشد.
وی اضافه کرد: در چنین شرایطی است که می توانیم نقش واقعی تشکل ها و ارتباط بین کشاورزی سنتی و افق ها و چشم اندازهای روشن مورد نیاز برای آینده را به خوبی ببینیم.
استاندار قم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر تنها 20 درصد از جمعیت کشور در عرصه تولید محصول های کشاورزی فعالیت دارند و بقیه مصرف کننده به شمار می آیند، افزود: باید در این موازنه نامتعال، تعادل ایجاد شود.
وی گفت: در این خصوص پیشنهادهای مختلفی مطرح می شود که بخشی تغییر در الگوی کشت و همچنین کنار گذاشتن شیوه سنتی و دانش بنیان کردن کشاورزی و استفاده از علم روز برای ارتقای کیفیت این حوزه را مطرح می کنند، که همه این موارد خوب و کارساز می باشد.
سرمست با بیان اینکه چهار درصد جمعیت قم در روستاها زندگی می کنند، خاطرنشان کرد: حفظ جمعیت روستایی استان بسیار ارزشمند است و افزایش اعتبارهای موجود برای ارائه تسهیلات اشتغال روستایی نیز از اقدام های مهم محسوب می شود.
وی یادآور شد: در سفر اخیر معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری به قم موضوع افزایش سهمیه اعتبارات روستایی استان ارائه و مقرر شد علاوه بر 2هزار میلیارد ریال فعلی، یک هزار میلیارد ریال دیگر نیز به استان تخصیص پیدا کند و معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز آن را پیگیری خواهد کرد.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، استان قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی قم بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند.
جلسه تجلیل از مهندسان و تبیین نقش علوم و مهندسی کشاورزی با حضور مسئولان و کارشناسان حوزه کشاورزی استان برگزار شد.
همچنین در پایان این جلسه به مناسب پنجم اسفند روز بزرگداشت مقام مهندس هشت تن از کارشناسان کشاورزی قم در رشته های آب و خاک، زراعت و اصلاح نباتات، فروشندگی سموم دفع آفات گیاهی، محیط زیست و دام و طیور تجلیل شدند.
پنجم اسفند به مناسبت تولد خواجه نصرالدین طوسی، روز مهندس نامگذاری شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید