خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


 سیف وعده داد:

آزادسازی ۳۰میلیارد دلار پول‌ بلوکه ایران از هفته آینده

رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام "۳۰میلیارد دلار منابع بلوکه‌شده در خارج از کشور داریم" گفت: با اجرایی شدن برجام بلافاصله تحریم‌ها برداشته خواهد شد و این منابع از هفته آینده در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد.به گزارش تسنیم، ولی‌الله سیف در حاشیه پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در خصوص نوسانات نرخ ارز اظهار داشت: قیمت ارز روز یکشنبه بالا رفت و پس از آن در دو روز گذشته روند نزولی پیدا کرد.وی افزود: برخی تصور می‌کنند که دولت برای تأمین ریال و منابع بودجه قیمت ارز را بالا می‌برد که اصلاً این‌گونه نیست و تعجب می‌کنم از اظهارات این افراد.رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: دولت هیچ‌وقت برای تأمین منابع مالی اقدام به افزایش نرخ ارز نمی‌کند و نکرده و این برنامه را ندارد. نوسانات نرخ ارز تحت تأثیر اخباری است که منتشر می‌شد.

سیف با اشاره به نزدیک شدن به روز اجرای برجام بیان کرد: اخبار مثبتی در پیش است که اثرات خود را خواهد داشت و بعد از اجرای برجام با توجه به آزاد شدن منابع ارزی و ایجاد ارتباطات برای نظام بانکی شرایط و وضعیت مناسب ایجاد خواهد شد.رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که پرسید، "پولهای بلوکه شده ایران از کی آزاد می‌شود؟" اعلام کرد: پس از اجرایی شدن برجام حتماً آزاد خواهد شد که حدود 30 میلیارد دلار است و با آزاد شدن این دلارها بانک مرکزی می‌تواند از آن استفاده کند.

وی در مورد تنگنای مالی بانک‌ها بیان کرد: سیاست‌هایی بانک مرکزی در پیش گرفته است که اثرات آن به‌خوبی دیده می‌شود و یکی از آنها، کاهش نرخ سود بین‌بانکی از 28 درصد به حدود 20 درصد است.سیف ادامه داد: نباید انتظار داشته باشیم که یک‌باره دستوری داده شود و در بازار نرخ‌ها به حالت سابق برگردد. بانک مرکزی سیاست‌هایی را که دنبال می‌کند در حال نتیجه دادن است.رئیس کل بانک مرکزی افزود: دامنه قابل قبول برای نرخ سود بانکی نزدیک به نرخ تورم است ولی اکنون فاصله خیلی زیاد است. سیاست‌های خود را ادامه می‌دهیم تا نرخ سود بانکی به نزدیک نرخ تورم کاهش یابد و در بازار بین‌بانکی حضور پیدا کردیم تا این بازار ساماندهی شود که ادامه این روش اثرات مطلوبی دنبال خواهد داشت.وی با اشاره به روش دستوری کاهش نرخ سود بانکی گفت: نتایج کاهش دستوری نرخ سود ماندگار نیست و به‌محض رخ دادن اتفاقی دچار شوک مجدد می‌شود. باید آرامش را در اقتصاد ایجاد کنیم تا فعالان اقتصادی بتوانند تصمیمات مناسب خود را بگیرند.سیف در مورد برداشته شدن تحریم های بانک مرکزی بیان کرد: پیش‌بینی قطعی است که ظرف چند روز آینده برجام اجرایی شود و شاهد برداشته شدن تحریم‌ها باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤالی در خصوص مطالبات معوق بانکی و انتقادهایی که به این بخش می‌شود، گفت: از منتقدین این سؤال را دارم: نظام بانکی چه اقدامی باید انجام بدهد؟ در گذشته عنوان می شد که بانک‌ها  انگیزه لازم را برای وصول مطالبات معوق ندارند، به همین دلیل وصول نمی‌شود اما اخیراً این انتقاد به‌عکس شده و می‌گویند بانکها در وصول مطالبات انصاف را رعایت نمی‌کنند.سیف تصریح کرد: بانکها با توجه به مطالباتی که دارند به مراجع قضایی شکایت می‌کنند و بر اساس رأیی که مراجع قضایی صادر می‌کنند به‌دنبال وصول مطالبات خود می‌روند. البته مطالبات معوق سپرده‌های مردم است که با وصول شدن آن این منابع در خدمت اقتصاد کشور قرار می‌گیرد و تنگنای مالی بانک‌ها مربوط به حجم بالای دارایی‌های منجمد نظام بانکی است که اقدام ما دارایی‌های منجمد را به حرکت در می‌آورد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید