خانه    نقشه سایت    تلفن 021-22894825     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


 رئیس‌جمهوری:

بانک مسکن معضلی برای دولت یازدهم شد
پول بانک مرکزی فقط برای نجات از خطر است

رئیس‌جمهوری با تاکید براین‌که پول بانک مرکزی فقط باید برای نجات از خطر مورد استفاده قرار گیرد، گفت: بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.به گزارش تسنیم، در سالروز فرمان امام (ره) برای افتتاح حساب 100، یکبار دیگر عملکرد دولت قبل در بخش ساخت و ساز مسکن یعنی طرح مهر مورد انتقاد شدید قرار گرفت. حسن روحانی دو سال و چند ماه پس از اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی درباره ورشکسته شدن بانک مسکن گفت: بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.روحانی رئیس‌جمهوری به‌عنوان مهمان ویژه این مراسم در دیدار با وزیر راه و شهرسازی، مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و برخی معاونان وزیر راه و شهرسازی گفت: تامین مسکن در شهرها با خرید مسکن مهر وسط بیابان خیلی متفاوت است. چراکه تمام امکانات زیربنایی و روبنایی در شهر وجود دارد اما مسکن مهر فقط یک خوابگاه تعریف شده است. بهترین کار به جای اجرای مسکن مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شدند.

وی اظهار کرد: وقتی در تاریخ می بینم یکی از نهادهایی که در ماه‌های آغازین پس از پیروزی انقلاب حضرت امام دستور تشکیل آن را دادند، بنیاد مسکن بود ، این نشانگر نیاز جامعه به مسکن و اهمیت آن در زندگی مردم است.روحانی گفت: حتی در دستور امام(ره) برای افتتاح حساب 100 قبل از تشکیل جهاد سازندگی و بسیاری از نهادهای انقلابی دیگر بوده است و در حکم امام(ره) هم روشن بود که امام(ره) از این که بخش‌های کم‌درآمد جامعه مسکن مناسب در اختیار ندارند، کاملا در رنج هستند و از همان فرمان برمی‌آید که اراده ایشان بر این بوده که در زمانی کوتاه افراد به شدت نیازمند را برای تامین مسکن یاری کنیم.

وی افزود: البته امام(ره) می‌خواست دولت در تامین زمین و از طرفی ثروتمندان جامعه در تامین مساله مالی و از سویی دیگر بنیاد مستضعفان در کنار یکدیگر قرار بگیرند و مساله مسکن را تا حد زیادی حل کنند.رییس‌جمهوری گفت: مسکن مانند امنیت، سلامت و آموزش می‌ماند و جزو نیازهای فراگیر در جامعه است و در فرهنگ ایرانی مسکن در کنار این که محلی برای زندگی بوده به‌عنوان پس‌انداز اصلی خانوار مطرح بوده است و یکی از مسائلی است که افراد از جوانی برای تامین آن تلاش می‌کنند.روحانی گفت: مسکن تنها به‌عنوان محل خوابگاه نیست و به تعبیر قرآنی که بیت و خانه باید محل آرامش و سکون و سکونت باشد، مدنظر قرار دارد.وی اضافه کرد: برخی از افراد جامعه اکثر عمر خود را در محیط خانه می‌گذرانند از جمله خانم‌های خانه‌دار و یا افرادی که شغل آنها در درون خانه است، بنابراین مسکن تنها محل استراحت نیست بلکه محل عبادت و اشتغال مردم نیز می‌باشد.رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: تربیت هم از مسکن شروع می‌شود و آغاز تربیت فرزندان جامعه است. پس مسکن مکانی جمعی است برای یک مسلمان، و یک مکان مقدس است چرا که در آن عبادت، تعلیم و تربیت و محبت والدین به فرزندان و فرزندان به والدین شکل می‌گیرد.روحانی گفت: برغم این که جهان خلقت همه عرصه وجودی خداوند است ولی بیتی را به نام خانه خدا در نظر گرفته است تا محل عظمت و عبادت مسلمانان و مردم باشد، پس خانه‌سازی و ساخت مسکن اقتدا به راه ابراهیمی است.

رییس‌جمهوری گفت: مسکن جزو نیازهای اولیه مردم است و حضرت امام(ره) بر آن تاکید داشتند و امروز نیز رهبر معظم انقلاب به این مساله تاکید دارد منتها در سال‌های اخیر کلیت مسکن با فراز و فرودی مواجه شد و 30 تا 35 درصد سرمایه گذاری مسکن که باید همیشه در بخش مسکن صرف شود، در اواخر دهه 80 به دو برابر رسید و بیش از 70 درصد سرمایه‌گذاری در مسکن صورت گرفت که بخش بزرگی به خانه‌های مجلل و مراکز تجاری اختصاص یافت.روحانی ادامه داد: از طرفی تورم افزایش یافت و سود پس‌انداز نیز به صورت دستوری کاهش یافته بود و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری برای تولید به دلیل واردات بی‌رویه با مشکل مواجه گردیده بود.وی با اشاره به این که سود بانکی باید متناسب با تورم باشد، اظهار کرد: در آن زمان یکی از راه‌هایی که مردم پیدا کرده بودند و برایشان قابل اعتماد بود تا پول خود را پس‌انداز کنند، بخش مسکن بود و به همین جهت سرمایه عظیمی به سمت مسکن حرکت کرد و قیمت مسکن به طور مداوم در حال افزایش بود و از سوی دیگر متقاضیان قدرت خرید نداشتند، بنابراین در سال 91 و اوایل 92 با شروع رکود و افزایش مسکن مواجه شدیم.رییس‌جمهوری گفت: در دولت یازدهم تلاش شد تورم مهار شود. به‌رغم این که دولت گذشته برای جبران شکاف مسیری را انتخاب کرد که خطرناک بود و آن استفاده از پول بانک مرکزی برای ساخت مسکن بود که ریسک بسیار بزرگی به حساب می‌آید و به تعبیر من پول بانک مرکزی صرفا باید در شرایط اضطرار و آن هم در حد محدود که از خطر نجات پیدا کنیم، مورد استفاده قرار گیرد.روحانی گفت: متاسفانه در آن دوران پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم گردید. این کار به نوعی برداشت از جیب مردمان است چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه می‌باشد.
روحانی افزود: ما برای کنترل تورم از آغاز دولت یازدهم مهم‌ترین راه را مساله پایه پولی و عدم بهره‌برداری از پول بانک مرکزی در روزهای سخت قرار دادیم اگرچه بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.وی تصریح کرد: مگر مسکن مهر قرار بود به صورت ساختمان دارای دیوار و سقف باشد؟ نیازمندی‌های طرح مسکن چطور تامین می‌شود؟ پلیس، بهداشت، آموزش، آب، برق و گاز هیچیک از اینها در نظر گرفته شده بود؟ پس برای حل مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: بنیاد مسکن و اساس آن برای روستاها و شرایط خاص غیرقابل پیش‌بینی و برای افرادی که شرایط درآمدی آنها به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد روزی صاحب مسکن شوند، در نظر گرفته شده است و شاید در بسیاری از موارد درآمد فرد به گونه‌ای نیست که بتواند پس‌انداز مکفی برای امر مهم مسکن داشته باشد که دولت و بانک باید به کمک چنین افرادی بیایند و در کنار خیرین به بخش مسکن بپردازند.روحانی گفت: البته ما در زمینه مسکن در کشور، بخش خصوصی توانمندی که باری را به دوش بگیرد، زیاد نداریم و این مهم در بسیاری از کشورها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. ضمن این که نیازمند تحقیقات مفصل در زمینه حفظ انرژی و کاهش انرژی و بهره‌برداری از فضا در موضوع مسکن هستیم.وی با اشاره به این که نوع مصالح به کار رفته در مسکن در دنیا پیشرفت‌های خوبی داشته است، گفت: در مسکن‌های جدیدی که در برخی از شهرهای اروپایی ساخته می‌شود، دیوارهایی از کاه فشرده و ساقه گندم با مخلوط چسب به کار می‌رود که در سرما و گرما و در مقابل زلزله موثر است.رییس دولت تدبیر و امید گفت: ‌انواع مصالح امروز در دنیا با شیوه‌های مختلف در حال تولید است و ما نیز باید در بخش تحقیقات بتوانیم مسکن ارزان و بهداشت بهتر را تامین کنیم تا در برابر حوادث غیرمترقبه و کاهش مصرف انرژی موثر باشد. البته توجه به جنبه‌های فرهنگی برای ساخت مسکن هم اهمیت دارد. درک تمدن یک ملت بخشی با دیدن ساختمان های گذشته انجام می شود بنابراین امروز ساخت مسکن باید همراه با درنظر گرفتن تمدن و فرهنگ اسلامی باشد.

وی افزود: مهاجرت‌های بی‌رویه به شهرها مشکلات عدیده‌ای همچون تصرفات غیرقانونی و معضلات فرهنگی را باعث می‌شود اگر در روستاها اشتغال ساکنان روستا به شهر مهاجرت نمی‌کنند.رییس جمهوری گفت: بنیاد مسکن از سال 58 تا به امروز موفقیت‌های خوبی در بازسازی خانه‌های روستایی، بهسازی بافت فرسوده و ساماندهی روستاها و اجرای طرح‌های هادی در 38 هزار روستای بالای 20 خانوار داشته است.وی افزود: باید به روستاها برسیم، هم اکنون 30 درصد جمعیت کشور در روستاها سکونت دارند که اگر به نیازهای روستاییان توجه نشود این درصد جمعیت به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.رییس جمهوری تاکید کرد: اشتغال، مسکن و اجرای طرح‌های هادی در روستاها برای دولت مهم است و دولت بیش از سال‌های گذشته به بنیاد کمک می‌کند تا این اهداف محقق شود.وی افزود: کاری که دولت یازدهم در حوزه مسکن انجام داد اجرای طرح صندوق پس انداز یکم بود که خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان می‌توانند پولی را در بانک مسکن پس انداز کنند و برای تامین مسکن تسهیلات دریافت کنند.رییس جمهوری اضافه کرد: تامین مسکن در شهرها با خرید مسکن مهر وسط بیابان خیلی متفاوت است چراکه تمام امکانات زیربنایی و روبنایی در شهر وجود دارد اما مسکن مهر فقط یک خوابگاه تعریف شده است. بهترین کار به جای اجرای مسکن مهر این بود که بافت‌های فرسوده شهرها بازسازی می‌شدند.

وی افزود: امروز در بسیاری از کشورهای دنیا منطقه‌ای از بافت فرسوده به بخش خصوصی واگذار می‌شود و این سرمایه‌گذار خانه‌های آن منطقه را بعد از عقد قرارداد با صاحبان آنها تخریب می‌کنند سپس فضاهای تفریحی، ورزشی، آموزشی و سایر مراکز خدماتی را در آن منطقه می‌بینند و سه برج بزرگ هم می‌سازد. یکی از برج‌ها را به صاحبان خانه‌های آن منطقه واگذار می کند و دو برج دیگر را می‌فروشد و سود و سرمایه خود را کسب می کند.روحانی افزود: امروز باید از طریق بخش خصوصی داخلی و خارجی اقدام به بازسازی بافت فرسوده کرد ؛قطعا با اجرای چنین مدلی خانه‌هایی بهداشتی‌تر با صرفه‌جویی انرژی و محله‌هایی آبادتر در مناطقی که بافت فرسوده بودند خواهیم داشت.رییس جمهوری یادآور شد: بنیاد مسکن می‌تواند با جذب سرمایه بخش خصوصی در قالب بازسازی بافت فرسوده اقدام به حل مشکلات مسکن مردم کند و دولت هم به بنیاد مسکن کمک خواهد کرد.وی افزود: اگر در مسکن تحرک ایجاد شود بخشی از مشکل رکود و اشتغال کشور حل خواهد شد چراکه کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی اعم از سیمان تا کاشی فرصت عرضه محصولات پیدا می‌کنند و بخشی از چرخه اشتغال کشور به حرکت در می‌آید.روحانی روستاها را از مناطق تامین امنیت غذایی کشور خواند  و گفت: اگر نیازهای مسکن و عمران روستاها مورد توجه قرار گیرد این مناطق ظرفیت‌های خوبی همچون گردشگری و عرضه هنرهای دستی دارند که در کنار سایر فرصت های اقتصادی می‌توان از فواید آنها استفاده کرد.رییس جمهوری ادامه داد: پیش بینی آن است که تا پایان امسال حرکت‌هایی در جهت خروج بازار مسکن از رکود اتفاق یبفتد، البته این کافی نیست و دولت اقدامات خود را انجام می‌دهد. مسکن مهر نیز تکمیل و تحویل خریداران می‌شود.

وی تاکید کرد: بنیاد مسکن نیز در زمینه حل مشکل مسکن مردم می‌تواند وارد شود و برای بازسازی بافت‌های فرسوده روستایی و ساخت شهرک‌های جدید مسکونی به شرط استفاده از ظرفیت بخش خصوصی  از کمک دولت بهره‌مند شود و نقشی در خروج بازار مسکن از رکود ایفا کند.روحانی افزود: تلاش دولت این است که طرح‌های نیمه تمام را ولو با قیمت صفر به بخش خصوصی واگذار کند که اجرای این طرح نیز تحول خوبی را در بخش ساخت و ساز کشور ایجاد می‌کند و می‌تواند در خروج از رکود تاثیرگذار باشد. امیدواریم بتوانیم در سال اقتصاد مقاومتی با اجرای طرح هایی که دولت دارد شاهد ترقی بیشتر کشور باشیم.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید