خانه    نقشه سایت    تلفن 021-22894825     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وام «ساخت مسکن» ۵۰‌میلیونی شد

مهدی جاوید پور‎::

جلسه روز گذشته هیات‌دولت رنگ و بوی مسکنی داشت. دغدغه دولت برای خانه‌دار کردن مردم به‌ویژه زوج‌های جوان در قالب افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن در کلان‌شهرها به 50‌میلیون‌تومان و پرداخت تسهیلات به 300‌هزار‌نفر در سال، نمود پیدا کرد.

البته ناگفته نباید گذاشت که این تلاش دولت در حالی است که طبق قول‌وقرارهای دولت، سقف تسهیلات خرید مسکن هم قرار بود با راه‌اندازی صندوق پس‌انداز به 80میلیون‌تومان یا به تعبیر وزیر راه‌وشهرسازی به نصف هزینه خرید یک خانه افزایش یابد. از آنجا که برنامه‌های فکرشده تا رسیدن به مرحله عمل راه زیادی باید بپیماید و برای راه‌اندازی صندوق و افزایش سقف تسهیلات تا 80میلیون‌تومان زمان زیادی لازم است لذا دولت علی‌الحساب به رشد تسهیلات ساخت رضایت داده است.

اولویت با کم‌درآمدها و زوج‌های جوان

باز هم طبق وعده‌های گذشته دولت حسن روحانی و بر اساس گفته‌های محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات‌دولت اولویت با کم‌درآمدها و زوج‌های جوان است. سخنگوی دولت با توضیح بخشی از مصوبات جلسه روز گذشته اظهار کرد: با توجه به ضرورت تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد به‌ویژه برای کسانی که ازدواج می‌کنند و از وام مسکن تا الان استفاده نکرده‌اند امروز هیات محترم وزیران تصویب کرد تا وام مسکن با شرایطی که اعلام شد در اختیار افراد کم‌درآمد و زوج‌های جوان قرار بگیرد. جزییات این طرح به بیان نوبخت هم به این قرار است: به مدت شش‌سال و در هر سال 300هزار مورد و در مجموع به میزان یک‌میلیون‌و 800‌هزار‌واحد مسکونی تا انتهای برنامه ششم احداث شود، این واحدهای مسکونی برای زوج‌های جوان، گروه‌های کم‌درآمد و زنان سرپرست خانوار با اولویت داده خواهد شد.

بافت‌های فرسوده، هدف گرفته شد

سخنگوی دولت ادامه داد: به این ترتیب سه هدف در مصوبه هیات‌وزیران گنجانده شده است؛ افزایش سقف تسهیلات تامین مسکن برای کلان‌شهرها تا 50میلیون‌تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200‌هزار‌نفر 40میلیون‌تومان و برای سایر شهرها 30‌میلیون‌تومان درنظر گرفته شده است که به این ترتیب این امکان فراهم می‌شود تا افراد متقاضی با اولویت‌های ذکرشده بتوانند نسبت به تامین مسکن خود اقدام کنند. نکته دوم آن است که این کار عمدتا در بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی که هم‌اکنون در حاشیه شهرها وجود دارد، صورت می‌گیرد، انهدام آثار سوء خود را دارد و راه‌حل این است که تسهیلات مناسب را در اختیار بافت‌های فرسوده قرار دهیم تا آنها بتوانند خودشان احداث مسکن داشته باشند و سقف این تسهیلات با مصوبه امروز هیات وزیران افزایش یافته‌است.

20میلیون‌تومان تسهیلات ودیعه

با توجه به اینکه کسانی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند، نمی‌توانند تا بازسازی آنها در آنجا سکونت داشته باشند نوبخت متذکر شد: از این رو تسهیلات ودیعه اسکان موقت برای آنها در بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیررسمی تعریف شد و تا سقف 20‌میلیون‌تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200‌هزار‌نفر تعیین شد و برای سایر شهرها 10‌میلیون‌تومان تسهیلات ودیعه مسکن داده می‌شود. این تسهیلات، تسهیلات ارزان قیمت است و سود آنها فقط 10‌درصد خواهد بود که برای اسکان و تامین مسکن 9‌درصد خواهد بود. مابه‌التفاوت سود را معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور به دستور هیات‌وزیران تعهد و تضمین داشته باشد. به این ترتیب هم سقف وام افزایش یافت و هم وام ارزان شد. نوبخت ادامه داد: با این سیاست هرچند دولت مابه‌التفاوتی را پرداخت می‌کند اما به اقشار کم‌درآمد و زوج‌های جوان کمک خواهد کرد و از سویی دیگر بافت‌های فرسوده و آنهایی که در اطراف شهر است بازسازی و احیا می‌شود و از طرف دیگر اقدامی صورت می‌گیرد تا این مسکن‌ها با سهولت بیشتری در اختیار اقشار محروم قرار گیرد.
از سال۸۸ برخی جریان‌ها پرونده‌های زمین‌خواری خود را مخفی کرده بودند
سخنگوی دولت گفت: از سال۸۸ برخی جریان‌ها پرونده‌های زمین‌خواری خود را مخفی کرده بودند که سازمان محیط‌زیست آنها را کشف و فعال کرد و اقدامات درخصوص قلع‌وقمع این ویلاها در حال انجام است.

امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور فراهم می‌شود

علاوه بر مسکن، طرح دیگری نیز در جمع دولتمردان به تصویب رسید. نوبخت تصویب لایحه استملاک و اجاره اتباع خارجی در کشور را از دیگر مصوبات دولت عنوان و تشریح کرد: این مصوبه آماده ارسال به مجلس شد؛ با این کار می‌خواهیم امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی را در کشور فراهم کنیم. ما پیش از این قوانینی برای این مساله داشتیم اما به‌منظور جذب گردشگران و همچنین سرمایه‌گذاران، این قوانین اصلاح شده‌اند. البته این معاملات باید حتما در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسند و گزارشات آنها به مقامات انتظامی ارسال شود.  سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین در این جلسه 55‌میلیاردتومان در راستای مقابله با ریزگردها و همچنین خشک‌شدن دریاچه‌ها و تخریب محیط‌زیست در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت و این ماده براساس جزء 2 بند و تبصره 20 در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد. همچنین در این جلسه سازمان محیط‌زیست گزارشی را از نحوه مقابله با ریزگردها و تهدیدهای ریزمحیطی به هیات‌دولت ارایه کرد.

آلودگی بنزین یورو4 را نفی کردم

آلودگی بنزین هم بی‌صحبت نماند. نوبخت در پاسخ به سوالی درخصوص ابهامات به‌وجودآمده درخصوص آلوده‌بودن بنزین‌های تولید داخل، با یادآوری توضیحات خود در جلسه گذشته هیات‌دولت با خبرنگاران گفت: در جلسه گذشته از سوی دو رسانه نسیم و دانشجو دو سوال درخصوص گزارش کمیسیون بهداشت مجلس مبنی بر آلوده‌بودن بنزین‌های یورو4 یا همان بنزین‌های وارداتی سوال شد که من پاسخ دادم این بنزین‌ها آلوده نیست که اگر بود جلوی توزیع آن را می‌گرفتیم. پس توضیح من در رابطه با آلودگی بنزین‌های پتروشیمی نبود و من آلودگی بنزین‌های یورو4 را نفی کردم. وی با انتقاد از انتشار این خبر کذب در یکی از رسانه‌های مطرح کشور، گفت: حال ما هرچقدر که توضیح دادیم این خبر اشتباه است، آنها مصر بر همان خبر غلط بودند و امیدواریم در این جلسه اطلاع‌رسانی درستی درخصوص آن صورت گیرد.

مجبور به کاهش هزینه خواهیم بود

خطر کاهش قیمت نفت و در نتیجه کاهش درآمد دولت، نوبخت را ناگزیر به صحبت از صرفه‌جویی و کاهش هزینه کرد. نوبخت اذعان کرد: براساس آخرین گزارشی که درباره متوسط قیمت فروش نفت به من رسیده، قیمت متوسط 104‌دلار بوده است؛ از آنجا که طی چندماه بعد تاثیر کاهش قیمت نفت بر درآمدهای ما روشن می‌شود در صورت استمرار این بند ما نتایج آن را در آینده خواهیم دید و در این صورت مجبور به کاهش هزینه‌ها خواهیم بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت متممی را برای بودجه در صورت ادامه این روند ارایه خواهد کرد یا نه افزود: ما زمانی متمم را برای بودجه ارایه می‌دهیم که بخواهیم سقف آن را افزایش دهیم درحالی‌که با شرایط فوق ما مجبور به کاهش هزینه‌ها خواهیم شد. در صورت کاهش درآمدها سعی می‌کنیم از هزینه‌های جاری کم و به هزینه‌های عمرانی اضافه کنیم چراکه فعالیت‌های عمرانی در تولید موثر است و یکی از دلایل خروج از رکود، مبالغ قابل توجهی بود که از سوی دولت در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری شده بود.

به‌دنبال انضباط شهری هستیم

در حاشیه جلسه روز گذشته هیات‌دولت عباس آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی نیز به مصوبه دولت درخصوص تسهیلات مسکن اشاره کرد و گفت: این تصمیم اتفاق بسیار بزرگی محسوب می‌شود و می‌تواند بافت‌های حاشیه شهرها را بازسازی کند. وی با بیان اینکه به دنبال انضباط شهری و جلوگیری از سوداگری در مورد زمین هستیم گفت: امیدواریم با توجه به نرخ تورم، سود تسهیلات در آینده کاهش یابد. وی افزود: دامنه این تصمیم 300‌هزار‌واحد مسکونی را دربر می‌گیرد که شامل یک‌سوم 900‌هزار‌واحد مسکونی است که در کشور ساخته می‌شود و تصمیم بسیار بزرگی است. وی همچنین افزود: وام جدید 50‌میلیون‌تومانی، در راستای احیای بافت‌های فرسوده شهرهاست و 20‌میلیون‌مخاطب دارد؛ امیدواریم با توجه به نرخ تورم، سود تسهیلات در آینده کاهش یابد.

شهرداری مقصر گرانی است

وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه فروش تراکمی‌ای که شهرداری انجام می‌‌داد باعث ایجاد سوداگری در حوزه مسکن شد، گفت: مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات ودیعه مسکن را دولت می‌پردازد. وی در پاسخ به سوالی در رابطه با امنیت هواپیماها و بررسی حادثه سقوط آنتونوف گفت: همانطور که بارها تکرار کردیم بحث امنیت پروازها برای ما کاملا در اولویت است. در مورد حادثه آنتونوف نیز تیم تحقیق و بررسی در حال بررسی این مساله است که تا آنجایی که من می‌دانم گزارش اولیه آنها نیز ارسال شده و در زمان مقرر نیز از سوی آنان، نتایج بررسی اعلام خواهد‌شد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید