خانه    نقشه سایت    تلفن 021-22894825     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


زن ازنگاه حضرت رسول اکرم (ص)

علیرضا قشقایی::

پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و سلم نسبت به زن احترام خاصى قايل بود و مرتباً درباره محبت و مهربانى و مداراى با آن ها سفارش مى كرد، به زنان سلام مى كرد و مكرر مى فرمود: من از دنياى شما سه چيز را دوست مى دارم و آن سه چيز عبارت اند از: عطر، زن و نماز كه روشنى چشم من است.

[روش خوشبختى، ص 89] ناگفته پيدا است كه اين سخن پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و سلم به خاطر شهوت و غريزه جنسى نبود، بلكه آن حضرت با ايراد چنين سخنانى مى خواست زنان را كه در نظر اعراب، موجودى بى ارزش و در حد يك حيوان بودند، بزرگ جلوه دهد. بدين جهت، زن را در رديف نماز كه امرى عبادى و مقدس است، قرار داد و با اين تعبير، زن را به بالاترين مقام ترقى داد.ميمونه ، همسر پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و سلم مى گويد: از رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله و سلم شنيدم كه مى فرمود: بهترين مردان امت من كسى است كه نسبت به همسر خود بهترين رفتار را داشته باشد و بهترين زنان امت من كسى است كه نسبت به همسر خويش بهترين كردار را داشته باشد. هر زنى كه آبستن مى شود، هر شب و روزى كه بر وى مى گذرد، برابر با هزار شهيد، اجر و پاداش دارد. بهترين زنان امت من زنى است كه در آنچه معصيت نباشد، رضاى شوهر را به دست آورد و بهترين مردان امّت من، مردى است كه با خانواده اش به لطف و مدارا زندگى كند. چنين مردى هر روزى كه بر او بگذرد، اجر صد شهيد دارد.
تلاش و فعالیت زن در منزل، نقش بسزایی در رشد و تکامل خانواده از نظر  تربیتی، فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی دارد، متأسفانه در گذشته تلاش زنان بر اثر تحقیر، ارزش و قیمتی نداشت.رسول خدا(ص) با توجه به نقش عمده و حیاتی زن در سعادت خانواده، به تلاش زن، چنان ارزش و قیمت داد که در ردیف ارزش و قیمت پیکار مجاهدان فی سبیل الله قرار گرفت؛ چنین نگاهی به ارزشمندی فعالیت زنان، حکایت از جایگاه والای زنان در نزد خداوند سبحان و رسول برگزیده او دارد.
   ▪ تلاش مردان برای خانواده، هم پای جهاد در راه خداست. کار و فعالیت مردان برای تأمین رفاه و رفع نیازمندی خانه با چنین نگاهی که همسرش رکن اصلی آن را تشکیل میدهد، حکایت از جایگاه و ارزشمندی زن در آموزههای پیامبر گرامی( ص) دارد.
در زمان جاهلیت زنان بیشترین ستـــم را از ناحیه همسرانشان در خانواده تحمـــــــل میکرده اند، تا جایی که در برخی قبیله ها، با دید تحقیرآمیز به زنان نگاه میشد؛ عدالت و رفتار خوب با زنان چندان مفهوم نداشت، و مردان با زنان به عنوان دارایی و اموال منقول و غیر منقول نگاه میکردند، و به خود حق میدادند که هرگونه میخواهند با آنها رفتار کنند.
در شریعت نبوی، با این افکار غلط و اندیشه های باطل مبارزه شد، و از رفتار عادلانه در نظام خانواده سخن رفته است.
پیامبر اکرم(ص)خانواده را، که زن رکن مهم آن است، چنان ارزشمند میداند که از تلاش مرد برای حفاظت و خدمت به خانواده به عنوان جهاد در راه خدا یاد کرده است.در اسلام زنان توانستند در مکتب نبوی، جایگاه خوبی نسبت به رفتار عادلانه و انسانی، هم نسبت به خود و هم نسبت به دارایی و اموال خود، به دست آورند.رسول خدا(ص) بهترین مردان را کسی دانسته که با همسرانش رفتار نیکو داشته باشد، و کسی را محبوبترین فرد در نزد خداوند معرفی کرده است که نیکوترین رفتار را با خانواده اش داشته باشد.رسول خدا(ص) معیار خوبی مرد را، خوش رفتاری با همسر قرار داده است
از نظر عاطفی ، کرامت و شخصیت رابطه نزدیک با عنصر محبت دارد. در کلام پیامبر روی عنصر محبت زنان چنان تکیه شده است که مقدار و اندازه ایمان به خداوند سبحان را محبت زنان قرار داده است.بنابراین محبت، احترام و تکریم شخصیت زنان، جزء سیره و رفتار رسول خدا- ص- بوده است، و با الگو قرار دادن رفتار و آموزه های آن حضرت، کرامت و شخصیت زنان حفظ می شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید