خانه    نقشه سایت    تلفن 021-26701198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

«بهاره رادکیان‌پور» و مادرش «شهین کمالی» از کارآفرینان خلاق تولید گیوه در محله مجیدیه شمالی تهران هستند. ‌آنان با ایده‌های جدید و نو علاوه برگسترش این صنعت، در صدر تولیدکنندگان گیوه قرار گرفته‌اند.

هدفشان از ابتدا جهانی کردن گیوه بوده و حالا با سفارش‌هایی که به پاریس، آمستردام، برلین و شهرهای استرالیا می‌فرستند، علاوه بر کارآفرینی و رونق و توسعه تولید ملی، قدم‌های اول در صادرات جهانی را برداشته‌اند.   


کسب و کار اینترنتی
سوزن‌هایشان نخ‌های رنگی دارد و قرار است ‌نگاری نو روی گیوه‌های بی‌طرح بیندازد. هر کوک، نقطه‌ای از نقش گیوه را کامل می‌کند و کوک بعدی و کوک بعدی و کوک بعدی... گیوه‌ای که گلدوزی می‌کند برای بانویی فرانسوی است که از طریق شبکه‌های مجازی با رادکیان‌پور آشنا شده و مشتری پروپاقرصشان است و هر بار سفارش‌هایش بیشتر می‌شود. رادیان‌پور می‌گوید: «اوایل مشتری گیوه‌هایمان شد اما از آنجایی که در پاریس استقبال خوبی از گیوه شده کار خرید و فروش گیوه را شروع کرده، از ما می‌خرد و همانجا می‌فروشد.» گیوه را روی پایش می‌چرخاند تا کوک بعدی را روی آن فرود آورد و نقش را کامل کند. جرقه این کسب و کار از ۴ سال پیش آغاز شد، درست از روزی که دخترش در یکی از صفحات مجازی، تصویر گیوه گلدوزی شده‌ای از شهر کرمانشاه پیدا کرد و به مادر نشان داد. رادکیان‌پور می‌گوید: «روزی که دخترم تصویر گیوه را نشانم داد از این سبک جدید ذوق‌زده شدم و ایده کارآفرینی در ذهنم شکل گرفت. از کودکی دوست داشتم کالا یا وسیله‌ای بخرم و با خلاقیت و نوآوری روی آن طراحی کنم و آن را بفروشم. تصمیم گرفتم از راه طراحی روی گیوه کسب درآمد کنم. کار را با مشارکت یکی از دوستانم با خرید و فروش شروع کردم. نفری
۵۰۰ هزارتومان قرض کردیم و با سرمایه یک میلیون تومانی از کرمانشاه گیوه ‌آوردیم، هرگیوه را۶۰ هزار تومان ‌فروختیم. در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کردیم و قیمت‌مان به نسبت نمونه‌های مشابه بسیار کمتر بود. فروشمان هر روز بیشتر می‌شد.»


با کفه‌های لژدار گیوه‌ جدید تولید کردیم
«سفارش‌ها آنقدر زیاد شده بود که دیگر خرید و فروش جواب نمی‌داد. فردی که از او خرید می‌کردیم می‌گفت نمی‌رسد سفارش‌هایمان را تحویل دهد. استرس تحویل سفارش مردم باعث شد خودم دست به کار شوم.» این را که می‌گوید تابی به گیوه دستش می‌دهد و در حالی که آن را ورانداز می‌کند می‌گوید: «آنقدر آزمون و خطا کردم که بالاخره موفق شدم و راه و روش گلدوزی را یادگرفتم. کم‌کم مادرم و خواهرم «بنفشه» هم به کمکم آمدند. سفارش‌ها هر روز بیشتر می‌شد. رویه و کفی اسفنجی می‌خریدم، اگر لازم بود رویه را رنگ می‌کردیم بعد پیشکار آن را نصب و در مرحله بعد گلدوزی را شروع می‌کردیم. گاهی مجبور بودیم برای رساندن کار مشتری‌ها تا صبح کار کنیم. اما بالاخره کارمان گرفت و در صدر فروشنده‌های گیوه گلدوزی شده قرار گرفتیم. به‌ویژه اینکه سبکی جدید در تولید گیوه ایجاد کردیم.» کفه گیوه را نشانمان می‌دهد و می‌گوید: «کفه‌های اسفنجی دوام کمی داشت و از طرفی چون با چسب وصل می‌شد خیلی زود رویه از آن جدا می‌شد. برای رفع این مشکل گیوه‌ها را با کفه‌های لژدار پی‌یو ساختیم و طرحی زیبا و خلاقانه ایجاد کردیم. استقبال از کار چنان زیاد شد که علاوه بر اعضای خانواده۴ همکار دیگر نیز به جمعمان اضافه شد و حالا هرکدام برای خود درآمدی دارند. بیشترشان زنان سرپرست خانوار و بانوان کم‌بضاعت هستند. با پیشکار و دوزنده‌ها برای بیش از
۱۰ نفر از افراد جویای کار شغل ایجاد شده است.»


الهام‌بخش زنان خواهم شد
برای معرفی محصولاتشان نام «سیمرغ» را انتخاب کردند. «شهین کمالی» در این‌باره می‌گوید: «سیمرغ سمبل کمال است و اوج رسیدن به وحدت و رشد درونی انسان. ما در این مسیر کنار هم بودیم و با همکاری به وحدت رسیدن را تمرین کردیم.» رادکیان‌پور ادامه می‌دهد: «در مسیرمان از هر تهدیدی برای خودمان فرصت ساختیم و همزمان با مشکلات خودمان را تغییر دادیم و رشد کردیم تا بزرگ شویم. هر شکست در این کار عاملی برای پیشرفت من شد و سختی‌اش این بود که خودم را نبازم و به مسیرم ادامه دهم. روزی می‌رسد که گیوه جهانی و به همه دنیا صادر می‌شود. آن روز می‌دانم که در جهانی شدن گیوه سهیم بوده‌ایم. تلاش من این است که با موفقیت‌هایم الهام‌بخش زنانی باشم که رسیدن به اهدافشان را از خود دور می‌دانند. »


سوغاتی ظریف و زیبا   
گیوه‌ها را به خریداران اتریشی با قیمت ۱۱۰ هزارتومان می‌فروشد و اتریشی‌ها گیوه را در بازارشان تا ۷۰ یورو هم به فروش می‌رسانند. رادکیان‌پور در حالی که آخرین کوک‌های گیوه را می‌زند می‌گوید: «یکی از مشتری‌های هلندی‌مان می‌گفت کفش‌های سنتی هلند سوغات این کشور است، اگرچه هر گردشگری آن را می‌خرد اما کفش کاربردی‌ای نیست در حالی که این محصول ایرانی هم زیباست، هم ظریف و هم کاربردی‌. آنان با خواص گیوه آشنا هستند و خوب می‌دانند این کفش که با نخ پنبه تولید شده برای سلامت پایشان بسیار مفید است. به همین دلیل مشتری ثابت این محصول ایرانی‌اند. من به‌عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنم که خارج از کشور چنین استقبالی از گیوه می‌شود. حالا با مجوزی که از سازمان صنایع‌دستی گرفته‌ام در نمایشگاه‌های بین‌المللی صنایع‌دستی شرکت می‌کنم و در هر دوره با جمع بیشتری از مشتری‌های خارجی گیوه آشنا می‌شوم.» سفارش مشتری فرانسوی تمام شده، گیوه آماده را کنار جفت خود قرار می‌دهد و گلدوزی گیوه‌ای دیگر را آغاز می‌کند...

 

بیشتر بخوانید:  وقتی پای خلاقیت در پاپوش سنتی باز می شود؛ با «گیوه» تا ونیز رفتیم!


گزارش از زینب کریمی
منبع: همشهری
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
گالری تصاویر

با ما در ارتباط باشید