خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.29 (7 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاید برخی اگر تیتری مانند «درآمدی برابر با یک چاه نفت» را بخوانند، با خود بگوینددوباره کلاهبرداری، تبلیغات و ... . مگر می‌شود درآمدی بیشتر از چاه نفت داشت.

این افراد بی‌شک نمی‌دانند که دنیاي مدرن مدت‌هاست دیگر چشمش به نفت نیست و روزبه‌روز دارد خود را از آن دورتر می‌کند. همه به سوی استفاده از هر وجب از خاک خود ترغيب شده‌اند، نمونه‌اش هلند که برای هر متر از زمین‌هایش برنامه آمایشی دارد که کجا چه بکارد. درآمدی که این کشور از گل به دست می‌آورد، خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما از خام فروشی نفت به دست می‌آوریم و البته درآمد آن‌ها هم پایدارتر است و هم کم هزینه‌تر. تنها پرورش گل نیست.

دنیای مدرن دوباره با چشمی تیزبین‌تر به اطراف نگاه کرده تا ببیند چه چیزی قابلیت کسب درآمد دارد و برای انسان مفیدتر است؛ همچنين برای محیط‌زیست ضرر کمتري دارد. نمونه آن پرورش موجوداتی مانند کروکودیل و قورباغه است. این موجودات شاید برای ما ایرانی‌ها چندان خوشایند و دوست‌داشتنی نباشند و استفاده از فرآورده‌های آن را حتی در کابوس‌های‌مان نيز نبینیم اما باید این را دانست که این «دوست نداشتنی‌ها» ، عاشقان سینه‌چاک بسیاری در آن سوی مرزها دارند و همه این‌ها در حالیست که كشور ما به لحاظ اقلیمی وضعیت خوبی برای پرورش آن دارد. پرورش قورباغه، یکی از آن‌هاست.


قورباغه برای من حكم پول را دارد
«آدم که نباید هر چیزی را تولید کرد خودش بخورد، می‌شود محصولت را برای خارجی‌ها بفرستی و آن وقت خودت بنشینی و پول‌هایت را بشماری. آن نيز به دلار». این را منصور می گویدكه فارغ التحصیل رشته باغبانی از یکی از دانشگاه‌هاي دولتی در جنوب ایران است. تخصصش گلخانه است اما اکنون یک پرورش دهنده «قورباغه» است. نه اشتباهی نشده! درست خواندید، قورباغه. همان موجود سبز و کوچکی که در کودکی، ابزار بچه تخس‌های محل بود برای ترساندن بقیه بچه‌ها. برای تهیه مصاحبه راجع به قورباغه با هر کسی که حرف می زدم، می‌گفت اه حالم را به هم زدی.

پرورش قورباغه هم شد کار؟ اما منصور عجيب عاشق قورباغه است. پنج سال در کار گلخانه بودم و کارم در جنوب خوب بود، هنوز هم گلخانه دارم و فقط تاسیساتش را اجاره داده‌ام. در اثر یك اتفاق و یه سی دی آموزشی، آن نيز به زبان انگلیسی به سمت پرورش قورباغه کشیده شدم. شاید برای بعضی قورباغه چندش‌آور باشد اما برای من حکم پول را دارد. می خندد و می گوید فقط دلار! من که نمی‌خواهم قورباغه‌ها را بخورم. من آن‌ها را صادر می‌کنم و مشتری‌اش نيز دست به نقد است. همین ترکیه خودمان.


كاری كه آسان نيست
منصور، آن‌قدر خوشمزه حرف می‌زند که آدم فکر می‌کند پرورش قورباغه مانند نگه داشتن مرغ در خانه است. ولی به این سادگی هم که می‌گویند نیست و اگر فکر می‌کنید هلو هلو برو تو گلوست، کاملا اشتباه می‌کنید. اول از همه باید بدانید که پرورش قورباغه در ایران، به خصوص بعد از انقلاب، غیرمجاز بود و دلیل آن نيز کاملا معلوم است. شرع مقدس اسلام، خوردن گوشت قورباغه را جایز نمی‌داند و از این رو، پرورش آن نيز دلیلی نداشت. اما با توجه به بازار خارجی پرسود آن، رایزنی‌های جهاد کشاورزی با مراجع تقلید آغاز شد تا راهی برای آن اندیشیده شود و بالاخره تلاش‌ها ثمر داد و در صورت عدم استفاده در داخل و تنها به منظور مصارف صادراتی، مجوز از سوی برخی مراجع صادر شد؛ برای مثال چند نمونه از استفتائات مراجع اعظام تقلید را در مورد پرورش قورباغه می توانید در ادامه بخوانید:

*دفتر حضرت آیت ا... العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی): فی نفسه اشکال ندارد ولی فروش آن‌ها برای استفاده‌های غذایی انسان، جایز نیست هرچند خریدار، خوردن آن را حلال بداند.

*دفتر حضرت آیت ا... العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی): اشکال ندارد.

*دفتر حضرت آیت ا... العظمی صافی گلپایگانی (مدظله العالی): خرید و فروش قورباغه ولو به غیرمسلمان، برای خوردن جایز نیست ولی جلبک ظاهرا اشکالی ندارد. و ا... العالم.

*نظر فقهی حضرت آیت ا... هادوی تهرانی:پرورش قورباغه به طور ذاتي حلال است، مگر اینکه برای محیط زیست ضرر داشته باشد یا عنوان و نوع دیگری مانند اسراف بر آن صدق کند. فروش قورباغه زنده، اگر دارای منفعت حلال قابل اعتنای عقلایی باشد و آن را از نظر عقلا دارای مالیت و ارزش كند، بلااشکال است ولو خریدار آن را برای غرض حرام مانند اکل و خوردن، خریداری كند.


مقدمات پرورش قورباغه
حالا که از نداشتن مشکل شرعی پرورش این الماس سبز مطمئن شدیم، به سراغ مقدمات پرورش آن می رویم. ابتدا باید به فکر یک زمین گسترده با مساحت یک تا سه هکتار باشید. البته با توجه به اینکه قورباغه، یك جانور دوزیست است حتما باید محلی را انتخاب کنید که شرایط زیستن این موجود را داشته باشد. همین شد که منصور جنوب را ول کرده و به شمال کشور و آن نيز حاشیه انزلی آمد و در کنار تالاب انزلی، زمینی را که برای این کار ایده‌آل بود، انتخاب کرد. آن‌گونه که وی می‌گوید، قبلا اقبالی برای پرورش قورباغه وجود نداشت و گرفتن مجوز برای پرورش، کاری بسیار سخت بود ولی با رونق پرورش موجوداتی مانند کروکودیل، مسیر برای پرورش قورباغه نيز باز شد. باید بدانید که پس از زمین، باید دور تمام این زمین را حصار بکشید آن نيز به طور ویژه، تا راه مار را ببندید. مار، یکی از دشمنان اصلی قورباغه است و همیشه در پی آن. محلی نيز باید برای یک کیوسک نگهبانی و محل استقرار تاسیسات و کارگرها در نظر بگیريد.


تامين قورباغه
اما پس از طی این مراحل، باید به فکر تامین قورباغه باشید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که هر قورباغه‌ای خریدار ندارد و حتی در میان قورباغه‌ها، گونه‌های سمی نيز وجود دارد که سم آن‌ها به راحتی انسان را از پا درمی‌آورد. اما نگران نباشید خوشبختانه گونه‌های سمی قورباغه در ایران بسیار کم و نایاب است و شما در این زمینه با مشکلی روبه‌رو نخواهید شد. خوشبختانه در ایران گونه ای از قورباغه به نام «رانا» وجود دارد که از هر نظر برای پرورش مناسب است و در آن سوی مرزها نيز خواهان کم ندارد و چون بومی است، با آب و هوای مردابی ایران نيز کاملا سازگار است و هرجا بتوانید چنین شرایطی را برای آن فراهم کنید، می‌توانید امیدوار باشید که با یک تغذیه خوب، خیلی زود تلاش‌های‌تان به ثمر بنشیند و قورباغه‌های چاق وچله را برای عرضه آماده کنید.


نياز به مولد
اما برای آماده کردن یک مزرعه پرورش قورباغه، به مولد نیاز دارید. مولد، قورباغه‌ای با قابلیت باروری بالاست و برای شروع کار لازم است. بيشتر موارد باید قورباغه‌ها را از خارج کشور و کشورهایی مانند مالزی وارد کرد که اکنون در سطح اول تولید قورباغه در جهان قرار دارند. اما واردات قورباغه به این آسانی نیست؛چراکه ابتدا باید مجوزهای واردات را اخذ کنید و پس از خرید و ورود قورباغه های مولد به کشور، باید این قورباغه‌ها مدتی در قرنطینه بمانند و پس از پایش و کنترل از سوی سازمان دامپزشکی وارد کشور شوند. با وارد کردن قورباغه مولد به مزرعه باید منتظر تخم‌ریزی آن باشید. معمولا هربار قورباغه‌هاي ماده، هزاران تخم می‌گذارند که نه همه آن بلکه بخشی از آن به قورباغه تبدیل می‌شود. در مورد تغذیه نيز نگران نباشید چون قورباغه‌ها تقریبا همه چیز خوارند. اگر مزرعه شما در مناطق باتلاقی است که چه بهتر، کافی است مانند ابتکاری که منصور به خرج داده، روی مزرعه را با لامپ مهتابی بپوشانید تا با حجم عظیمی از حشرات روبه رو شوید و قورباغه‌ها نيز دلی از عزا در بیاورند.


قورباغه صادراتی
قورباغه‌ای که قابلیت صادرات داشته باشد، باید بین دو تا سه کیلو وزن بگیرد. اگرچه بسیاری از قسمت‌های بدن قورباغه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی سود اصلی در فروش ران قورباغه است. بنابراین باید قورباغه‌های در حد جثه یک مرغ داشته باشید که البته به مرور زمان، اندازه مناسب و بازار پسند آن‌ها را به دست خواهید آورد.

معمولا قورباغه‌هارا پس از رسیدن به وزن ایده‌آل، صید کرده و فریز می‌کنند و برای صادرات آماده می‌کنند. مقصد اصلی قورباغه‌های فریز شده، کشور ترکیه است. البته گفته می‌شود ترکیه خود به عنوان واسطه عمل می کند و قورباغه‌ها را بدون فرآوری به سایر کشورها و بازارها عرضه می‌کند. البته در کشورهایی مانند ژاپن، قورباغه در درمان برخی بیماری‌های عفونی نیز کاربرد دارد.

 


سوددهی
کشور مالزی، جزو پیشگامان تولید قورباغه و در سوی دیگر، آمریکا بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده آن است. همچنین این الماس سبز به عنوان خوراک در اروپا طرفداران خاص خود را دارد که برای ران سوخاری شده آن، کم پول خرج نمی‌کنند. نکته‌ای که مجدد باید بر آن تاکید کرد، این است که اگرچه پرورش این موجود دوزیست، آسان به نظر می‌رسد اما در واقع این‌گونه نیست و شما باید خود را برای چند سال سخت آماده کنید زیرا در پرورش قورباغه بین دو تا سه سال نباید منتظر سوددهی باشید و حتما باید هدف‌تان را از پرورش آن، مزایا و معایب پرورش، محل زندگی، روش‌های پرورش و ... به خوبی بشناسید و البته استفاده از تجارب سایر افراد موفق در این زمینه بسیار موثر است.یک نگاه کلی به هر آنچه که باید درباره پرورش قورباغه بدانید

اگر فکر می‌کنید پرورش قورباغه کاری راحت است، سخت در اشتباهید زیرا اداره مزرعه پرورش قورباغه، کاری کاملا تخصصی است. غیر از زمینی که باید برای پرورش مناسب باشد، ایجاد مزرعه پرورش قورباغه به دست کم 500 میلیون تومان سرمایه نیاز دارد که باید آن را صرف فنس‌کشی و خرید تجهیزات لازم کنید.

 


قيد بازار داخلی را بزنيد
اگرچه قورباغه در کشور ما فراوان است اما هیچ بازاری ندارد و از همین رو کلا باید قید بازار داخلی را بزنید که البته این نیز مزایای خاص خود را دارد. اما در خارج، وضعیت کاملا برعکس است. شما می‌توانید هر کیلو گوشت قورباغه را بین 6 تا 7 دلار صادر کنید زیرا طعمی همچون گوشت گوساله و البته طرفدارانی همیشگی در اروپا و آمریکا دارد.


پوست مرغوب
شاید باورش سخت باشد اما همین موجود کوچک و به نظر نحیف، یکی از مرغوب‌ترین پوست‌های دنیا را دارد که می‌توان از آن برای تهیه چرم استفاده کرد. پوست و کمپوست قورباغه، شهرتی جهانی داشته و در جهان به تجارتی پرسود تبدیل شده است. با توجه به آب‌و‌هوای مناسب در کشور ما، این موجود شرایط بسیار مناسبی برای پرورش در کشور دارد که می‌توان به عنوان یک فعالیت، هم جهت درآمدزایی و هم اشتغال روي آن سرمایه‌گذاری کرد.قيمت فرآورده‌های قورباغه
براساس نوع گوشت، نوع مشتری و البته کشور سفارش‌دهنده، قیمت فرآورده‌های قورباغه متفاوت است. خوراکی که از ران قورباغه به دست می‌آید، در رستوران‌های جهان به عنوان خوراکی ویژه شناخته می‌شود که بین 20 تا 30 دلار قیمت دارد. غیر از ران قورباغه سایر قسمت‌های بدن قورباغه نيز بین 10 تا 20 دلار فروخته می‌شود. با توجه به اینکه وزن هر قورباغه گوشتی بین دو تا سه کیلوگرم است، می‌توان با یک حساب سرانگشتی دریافت که فروش و صادرات هر قورباغه چه میزان ارزش افزوده دارد.


خاصيت درمانی
در کشوری مانند ژاپن حتی اجزای بدن قورباغه برای درمان بیماری سل و ساخت داروهایی برای بیماری‌های عفونی استفاده می‌شود. قورباغه در این کشور، سمبل تحول‌خواهی وآنارشیستی است. در جهان امروز، بیش از نیمی از مردم ،کمبود پروتئین دارند و دسترسی به مواد پروتئینی بسیار دشوار به نظر می‌رسد، در ایران سطحی بیش از ٥٠٠ هزار هکتار شالیزار و برکه‌های متروکه غیرقابل بهره‌برداری برای سایر محصولات گوشتی وجود دارد که می‌توان با پرورش قورباغه و سایر آبزیان ضمن درآمدزایی قابل توجه برای صاحبان زمین‌ها، برای قشر عظیمی از جوانان و مردم منطقه اشتغال‌زایی را فراهم کنیم. با توجه به اینکه قورباغه‌ها از غذای زنده از جمله کرم‌ها، ماهیان ریز، شفیره حشرات و... تغذیه می‌کنند؛ از این رو هزینه تهیه آن به دلیل فراوانی غذای آن در ایران کمتر از دیگر کشورهاست و همچنین هر مولد ماده نیز، سه تا پنج هزار تخم می‌گذارد که بیش از 60 درصد بازماندگی دارد. تکثیر و پرورش و صادرات این جانور، توجیه اقتصادی و ارزآوری خوبی دارد.


مناطق مناسب
مناطق مرطوب و گرمسیر همچون مناطق جنوبی کشور و مناطق مردابی، فضای مناسبی برای پرورش قورباغه است. البته انتظار می‌رود قبل از شکل‌گیری این صنعت، تمام ابعاد آن درنظر گرفته شود که همچون برخی دیگر از صنایع از جمله صنعت تکثیر و پرورش میگو، پس از گذشت سال‌ها و هزینه‌های هنگفت در سراشيبی پرورش قرار نگیرد.

 


منبع: روزنامه قانون
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید