خانه    نقشه سایت    تلفن 021-77597198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانواده اصلانی پس از ۶سال سکونت در شهر به روستای زادگاهشان بازگشتند و ایده‌های خود را به کار و تولید تبدیل کردند.


خیلی ها از روستا مهاجرت و به شهر کوچ کرده اند، خیلی از خانه های روستا خالی شده، جوانان رفته اند و 90درصد جمعیتِ 400نفری دِه سالخورده اند.
اینجا روستای گرجی نشین چُقیورت است که آب و هوایش کوهستانی و تا فریدونشهر 13کیلومتری فاصله دارد و مردمانش بیشتر دامدارند.
آقای اصلانی یکی از اهالی این روستاست که پس از 6 سال سکونت در شهر همراه خانواده به زادگاهش برگشته تا با خلاقیت ایده های خود را به تولید تبدیل کند.


فرار از شهر
خانواده آقای اصلانی شش سالی بود که از چقیورت دل کنده و به خاطر بیکاری رفته بودند شهر نجف آباد.
عباس آقا بعد از ماه ها بیکاری، در کارگاهی کارگر صنعتی مخازن استیل شد تا چرخ زندگی اش را بچرخاند اما درآمد مناسبی نداشت و از هیاهوی شهر جز شلوغی و آلودگی، چیزی عایدش نمی‌شد تا اینکه یک روز به خود آمد و بی‌خیال زرق و برق شهر‌ شد‌.
دنبال راهی ‌گشت تا از سختی‌های زندگی ماشینی نجات یابد؛ به همراه همسرش "زینب "شروع به تحقیق کرد پس بهترین گزینه را انتخاب کردند یعنی بازگشت به روستای سرسبز و کوهستانی شان و تولید عرقیجات گیاهی و بسته بندی سبزی های بومی و محلی .


 درآمدزایی از دل طبیعت فریدونشهر
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان فریدونشهر می گوید: اين شهرستان يکي از کوهستاني ترين مناطق استان اصفهان است که انواع گیاهان دارویی به دليل ميزان نزولات جوي و شرايط خاص جغرافیایی می روید.
امین حافظی، به پوشش گياهي خاص این منطقه از جمله گون، انواع لگومينوز، يونجه، لاله واﮊگون، موسير، زرین گیاه، کرفس، ريواس، چاي کوهي، تره کوهي، قدومه، گزنگبين، بابونه، زرشك، بومادران، كنگر ورازیانه اشاره می کند و می افزاید: روستای چغیورت فریدونشهر یکی از رویشگاه های طبیعی گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان منطقه هشت ماه از سال به دلیل شرایط جوی، توانایی کشاورزی را ندارند و اکثر جوانان بیکارند می گوید: ظرفیت بالای این شهرستان که 90درصد مراتع آن زیستگاه گیاهان دارویی است بهترین فرصت برای بهره برداری از این گیاهان و کارآفرینی در این زمینه است.
خانواده اصلانی هم با شناختی که از پوشش متنوع گیاهی این منطقه داشتند به فکر درآمد زایی از دل این طبیعت بکر افتادند.
"عباس" می گوید: او با استفاده از ایده ها و خلاقیت کاری اش در کارگاه مخازن استیل دستگاهی عرق گیر ساخت و با کلاس های آموزشی فروشندگی و پرورش گیاه دارویی که همسرش زینب شرکت کرد تصمیم گرفتند به روستایشان بازگردند.


اجرای ایده با فروش زمین
اولین نقطه شروع کار با فروش زمین پدری اش شد؛ عباس اصلانی 140میلیون ریال پول حاصل از فروش زمین را برای راه اندازی کارگاه تهیه گیاهان دارویی هزینه می کند اما برای ادامه راه به حمایت مسوولان نیاز دارد.
ناصر اسدی فرماندار فریدونشهر با اشاره به استقبال از این طرح اقتصاد مقاومتی می گوید:500میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی برای اجرای این طرح و حمایت از این کارآفرین جوان اختصاص یافت.
عباس اصلانی با این تسهیلات توانست در کارگاه 24متر مربعی ابتدا روزانه 20 بسته انواع گیاهان دارویی و 20لیتر عرقیات گیاهی تولید و بعد از یک سال فروشگاه محصولات را در روستا راه اندازی کردند.

  اشتغال زایی برای جوانان روستا
حالا در کارگاه زوج کارآفرین چقیورتی روزانه 70نوع گیاه دارویی بسته بندی و بیش از صد لیتر عرقیات تولید می شود.
زینب کیماسی موگویی می گوید: با راه اندازی و توسعه کارگاهشان زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم 25روستایی که بیشتر زنان سرپرست خانوار هستند فراهم شده است.
خانواده چهار نفره اصلانی از زندگی در روستایشان چقیورت راضی اند اما بی شمارند جوانانِ خلاقی مانند عباس و زینب در روستاهای مختلف کشور که به دلیل بیکاری می خواهند به شهر مهاجرت کنند اما اگر حمایت شوند می توانند گره اشتغال را باز کنند و با ایده ای خلاقانه کارآفرینی کنند و مانع مهاجرت سایر روستاییان شوند.

 

 


گزارش از مرضیه قاسمی-رامین زال
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
با ما در ارتباط باشید