خانه    نقشه سایت    تلفن 021-26701198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.21 (14 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جوان کارآفرین کرمانشاهی که دکترای مدیریت دارد بدون آنکه نیازمند آزمون استخدامی باشد، کارآفرینی کرده است و برای حدود ۱۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده است و صادراتی به چین،عراق و کویت داشته است.


فریبرز عزیزی، جوان کارآفرین موفق کرمانشاهی 3سالی است که در منطقه اورامانات زبانزد عام و خاص است؛ این جوان که دانشجوی مدیریت دکترای صنعتی، دکترای مهارت کارآفرینی و دکترای افتخاری مهارت آموزی از ژاپن را دارد. جوانی است که با اراده ی قوی برای برای جلوگیری از مهاجرت جوانان به روستا و شهرهای خالی از روستا گام برداشته و تا کنون 1200 نفر از اهالی خطه کرمانشاه را صاحب شغل کرده است.

 این جوان روستایی علاوه بر کارآفرینی چندین اختراع داشت است و در کنار اشتغالزایی در روستاهای اطراف پاوه به برگزاری مراسم سنتی و ایجاد کارگاه‌های مختلف تولید صنایع‌دستی و کارگاه‌های پخت نان، همگی درخدمت بالا رفتن کیفیت زندگی مردم این منطقه قرار گرفته است. این جوان روستایی با همت بالا و حمایت‌های صندوق کارآفرینی امید توانست تولیدات بومی فراموش شده را دوباره راه‌اندازی و امید را در دل مردم روستانشین منطقه اورامانات زنده کند.

اختراع دستگاه پخت نان ساجی و راه‌اندازی 10کارگاه پخت نان در شهرهای مختلف و ایجاد اشتغال برای 150نفر از زنان روستایی تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های این دانشجوی مقطع دکتری مدیریت صنعتی است.

 وی درباره فعالیت هایش می گوید:از بچگی کارگری می کردم و پینه دستانم نشان از کودکی سخت در کارگری در منطقه عسلویه دارد. بعد از آنکه با سختی درس خواندم و در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه اراک پذیرفته شدم و تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم با توجه به اختراعات بسیاری که به ثبت رساندم، هم اکنون بدون کنکور در مقطع دکتری مدیریت صنعتی در دانشگاه کرمانشاه مشغول به تحصیل هستم.

این فعال کارآفرین ادامه می دهد: برای ساخت دستگاه پخت نان ساجی مدت ها تلاش کردم و به ثبت رساندم افزود:برای ساخت دستگاه اولیه حدود 75 میلیون هزینه کردم، اما به‌دلیل نشت گاز کار نکرد. ساخت این دستگاه همراه با آزمون و خطا بود و من برای این خطا حاضر بودم مبالغ سنگینی پرداخت کنم تا بتوانم راه درست را پیدا کنم.

خوشبختانه موفق شدم دستگاه پخت نان را بدون عیب و نقص بسازم و هزینه تولید آن نیز به کمتر از 10میلیون تومان کاهش پیدا کرد. این دستگاه به شکل دورانی کار می‌کند. به شکل 6 پر و 8پر کار می‌کند و آلیاژ آن از ساج است که به شکل غیرمستقیم گرما را منتقل می‌کند و در هر دقیقه10قرص نان پخته می‌شود و کارگران نیز کمتر خسته می‌شوند. از دستگاه پخت نان ساجی می‌توان برای پخت انواع نان‌ها استفاده کرد.

با این روش علاوه بر زنده کردن نان محلی، آن را به شهرهای اطراف صادر کردیم. با 15میلیون تومان وامی که صندوق کارآفرینی امید در اختیارم قرار داد کارگاه پخت نان ساجی را به کمک این دستگاه راه‌اندازی کردم و پس از آن این کارگاه را در 10 استان ازجمله استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، ایلام، کردستان و کرمانشاه راه‌اندازی کردم و برای هرکارگاه نیز 20میلیون تومان وام گرفتم.

پخت نان ساجی و اشتغال‌زایی برای150نفر از اهالی روستا نخستین گامی بود که برداشتم. پخت نان، تجربه‌ای بود که هنر و صنایع‌دستی فراموش‌شده دیگر این روستا را نیز دوباره زنده کنم. راه‌اندازی کارگاه‌های گیوه‌بافی و تولید وسیله بازی‌ای به نام «کوردینه» از دیگر کارهایی بود که باعث شد تا لبخند بر صورت خسته مردمان زحمتکش این روستا بنشیند.

از دیگر فعالیت های ما بافت گیوه است. با ثبت مدل‌های مختلف گیوه و استفاده از زیره طبی و جدید  در همه آنها استقبال قابل توجهی از آن شد به‌طوری که هم‌اکنون این گیوه‌ها را به کشورهای عراق و کویت و چین صادر می‌کنیم و در ایام نوروز نیز مسافرانی که به روستای ما یا شهر کرمانشاه می‌آیند این گیوه‌ها را برای سوغات می‌خرند و نکته جالب اینکه در ایام نوروز توانستیم در سیاه‌چادرهایی که برای عرضه محصولات و تولیدات روستایی در ورودی شهر پاوه، روانسر و روستا برپا کرده بودیم طی 3‌روز تعداد زیادی از این گیوه‌ها را در مجموع به ارزش35میلیون تومان به مسافران نوروزی بفروشیم.

متأسفانه یکی از مشکلات بزرگی که برای رسیدن به موفقیت همیشه در سر راه ما قرار دارد، نبود آب در شهرک‌های صنعتی و برق 3‌فاز در روستاهاست. متأسفانه شهرک صنعتی پاوه که از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی ایران است از داشتن آب محروم است. همچنین در روستا به‌دلیل نبود برق‌3 فاز که لازمه فعالیت کارگاه‌های صنعتی است نمی‌توانیم این کارگاه‌ها را برپا کنیم. به‌طور مثال چندی قبل برای راه‌اندازی کارگاه نجاری و منبت‌کاری‌20میلیون تومان وام گرفتم ولی زمانی که به اداره برق برای گرفتن امتیاز برق3 فاز رفتم به من گفتند باید مبلغ 40میلیون تومان پرداخت کنم. این مشکلات باعث می‌شود که نتوانیم در روستا کارگاه‌های تولیدی صنعتی برپا کنیم.روستای بدون بیکار یکی از ایده های من برای روستای زردویی است که قصد دارم که به روستای بدون بیکار با مهارت تبدیل کنم.

این کارآفرین ادامه می‌دهد: ‌در مدت 3سالی که شروع به فعالیت کرده‌ام تاکنون159 اختراع و ابداع کرده‌ام و تعدادی از آنها را نیز به ثبت رسانده‌ام.خوشحالم که امروز توانسته‌ایم در منطقه اورامانات برای 1200نفر اشتغال‌زایی کنیم. تاکنون300میلیون تومان برای راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی از صندوق کارآفرین امید وام گرفته‌ام. مردم روستا هم حدود 600میلیون وام دریافت کرده اند.

وی ادامه داد:در صورتی که بقیه تسهیلات پرداخت شود. روستای بدون بیکار محقق خواهد شد. تجربه‌های زیادی در این مدت به‌دست آورده‌ام. اگر می‌خواهیم در زمینه اشتغال‌زایی فعالیت کنیم و آمار بیکاری را کاهش بدهیم باید با آماده کردن زیرساخت‌های لازم به اهالی روستا و به‌خصوص جوانان، مهارت‌های مختلف را آموزش بدهیم تا آنها با کسب این مهارت بتوانند در کارگاه‌هایی که برای اشتغال‌زایی جوانان ساخته می‌شوند از دانش خود در راه کسب درآمد استفاده کنند.در کنار این آموزش‌ها می‌توان با زنده کردن فرهنگ و هنرهای فراموش شده روستاهای هر منطقه از آنها برای جذب گردشگر و تولید کالا استفاده کرد. به این ترتیب می‌توانیم از مهاجرت روستاییان به شهر که برای یافتن کار و درآمد انجام می‌شود، جلوگیری کرد.

 وی درباره ارز آوری از بازارهای خارجی می گوید: در نمایشگاه های جهانی اسپانیا،ژاپن،فرانسه و چین شرکت کرده ام. بسیاری از حضور  در نمایشگاه های مختلف می ترسند،پر درآمد ترین نمایشگاه ما نمایشگاه چین است. در چین 20جشنواره برگزار می شود و  در تمام این نمایشگاه ها حضور داریم و توانستیم صنایع دستی را به صورت قابل استفاده برای مردم به بازار عرضه کنیم.به صورت میانگین خرج در رفته در هر نمایشگاه حدود 35 میلیون تومان سود برای ما باقی می ماند.

 


منبع: خبرگزاری تسنیم
* انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «ماهنامه کارآفرین ناب» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 1000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 1000 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
گالری تصاویر

با ما در ارتباط باشید